Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25. December 2010, 11:11 PM   #16
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Âl-i İmrân 44
(Resulüm!) Bunlar, bizim sana vahiy yoluyla bildirmekte olduğumuz gayb haberlerindendir. İçlerinden hangisi Meryem'i himayesine alacak diye kur'a çekmek üzere kalemlerini atarlarken sen onların yanında değildin; onlar (bu yüzden) çekişirken de yanlarında değildin.

Bilmiyorum bizzat gözlerimle görmedim, ama bana sağlam kaynaktan vahyolunan sabit kurana bakıyorum, çünkü peygamberimiz sadece vahyi ilan etti, yemesi içmesi yada farklı ilgi alanları olması gayet normal, sonuçta oda bir insan, ancak güzel ve örnek ahlaklı, peygamberlik özelliklerine uygun takvalı bir insan. farklı bir kitap yazmadı, zaten yazsada bu güncellenebilir yada kusurlanabilir bir kitap olurdu.. Kuran ise Allahın vahyidir, insan kelamından farklıdır.

o sadece vahye uyar, kafasından bir namaz yada ritüel oluşturmaz, eğer kuranda yazmıyorsa, Allah ona bildirmemişse peygamberimiz nasıl bilebilir? yukarıdaki ayeti de tekrar okuyalım...

Hûd 49
(Resulüm!) İşte bunlar sana vahyettiğimiz gayb haberlerindendir. Bundan önce onları ne sen biliyordun ne de kavmin. O halde sabret. Çünkü iyi sonuç (sabredip) sakınanlarındır.

Yûsuf 3
(Ey Muhammed!) Biz, sana bu Kur'an'ı vahyetmekle geçmiş milletlerin haberlerini sana en güzel bir şekilde anlatıyoruz. Gerçek şu ki, sen bundan önce (bu haberleri) elbette bilmeyenlerden idin.

Ona bu gün kılınan namaz vahyolunmamışken o kafasından bir ritüele mi uyacak? hemde putperest kaynaklı ritüellere? halbuki onların hevalarına uymak tamamen yasaklanmışken.

Yûnus 109
(Resulüm!) Sen, sana vahyolunana uy ve Allah hükmedinceye kadar sabret. O hakimlerin en hayırlısıdır.

Peygambere namaz emrolunurken, ve nasıl kılınacağı kuranda açıklanırken o kafasına göre farklı bir ritüel mi oluşturacaktı? o sadece vahye uyar, orda yazmayanlar vahy değildir, ve vahy haricindeki her söz her bilgi kusurlanabilir. Allah böyle yaratmıştır, insan sözleri kusurlanabilir. vahy asla, onda bir çelişkide bulamazsın.

İsrâ 73
Müşrikler, sana vahyettiğimizden başka bir şeyi yalan yere bize isnat etmen için seni, nerdeyse, sana vahyettiğimizden saptıracaklar ve ancak o takdirde seni candan dost kabul edeceklerdi.

bu ayeti peygamberin sağlığında yapamadılar, ama ölümünden sonra zamanla geliştirdiler. Ayette yazmayanı dine soktular, hem vahyin değerini düşürdüler hemde onu tahrif ettiler bozdular.

----
unutmadan şunu da eklemek gerekli, peygamberimiz böyle bir ibadeti yapmış olsa bile, vahy de yazanmı önemlidir, yoksa Allah hidayet vermedikçe hidayete eremeyenin çelişkili hareketleri mi? Peygamberi peygamber yapan vahy dir, kurandır, o ona nasip edilmeseydi dünyada mUhammet diye birisini tanımıyor olurduk, zaten de tanımıyoruz...

İsrâ 86
Hakikaten, biz dilersek sana vahyettiğimizi ortadan kaldırırız; sonra bu durumda sen de bize karşı hiçbir koruyucu bulamazsın.

Tâ-Hâ 13
Ben seni seçtim. Şimdi vahyedilene kulak ver.

Eğer ebedi yaşayan bir peygamber gerekiyorsa ve isteniyorsa, peygamber yol gösterici demekse, gerçek peygamber Allahtır. Yol gösterici de odur, hidayet verende odur, mürşite odur, hoca da odur, öğretmen de odur, yemek veren de odur, geri kalan hepsi ve herkes teferruattır...

Enbiyâ 25
Senden önce hiçbir resul göndermedik ki ona: "Benden başka İlah yoktur; şu halde bana kulluk edin" diye vahyetmiş olmayalım.

Önemli olan peygamberin değil, Allahın sünnetidir, önemli olan peygamberin değil, Allahın emir ve istekleridir. Zaten peygamberimiz dahi böyle bir vahyin kendisine geleceğinden bi haberdi, kendisine biçilen insan üstülüktende uzaktır. hataları da oldu kusurlarıda. Bunu gereksiz büyütmek, yersiz inançlar edinmekten daha sapık ne olabilir.

Kasas 86
Sen, bu Kitab'ın sana vahyolunacağını ummuyordun. (Bu) ancak Rabbinden bir rahmet (olarak gelmiş) tir. O halde sakın kafirlere arka çıkma!

Allahın ayeti dururken, peygamberin kısıtlı bilgisiyle yorumladığından ne olur? belki kendi aklınca bu kılınan namaza benzer hareketlerle rabbine yalvardı, zaten bizde ona ihtiyaç duyduğumuzda gönlümüzün ezikliği bedenimize yansımıyor mu?

Şûrâ 52
İşte böylece sana da emrimizle Kur'an'ı vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık. Şüphesiz ki sen doğru bir yolu göstermektesin.

şimdi birileri fitne amacıyla peygambere uyun ayetlerini hatta yukarıdaki ayeti kullanıyor, ağızlarını eğip büküyorlar, peygambere uyun demek vahye uyun demektir, peygamberin getirdiği vahye uyun demektir, aşağıdaki ayette gayet te açık ve nettir.

Zuhruf 43
Sen, sana vahyedilene sımsıkı sarıl. Şüphesiz sen, dosdoğru yoldasın.

vahye uymayan bir peygamber doğru yolda olabilir mi? vahyi emretmeyenin emrine uyulabilir mi?

En’âm 50
De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben, sadece bana vahyolunana uyarım. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?

A’râf 62
Size Rabbimin vahyettiklerini duyuruyorum, size öğüt veriyorum ve ben sizin bilmediklerinizi Allah'tan (gelen vahiy ile) biliyorum.
A’râf 68
Size Rabbimin vahyettiklerini duyuruyorum ve ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm.

Kısaca peygamberin tüm öğütü vahyle bildirilmiştir, onun dışında birşey bilgidmişsede bunlar kişisel görüşleridir, zamana, mekana ve şartlara göre değişir, zaten bu günkü hadislerde uydurma değilmi? ebu hureyrenin (hadis uydurmaktan sürgün yemiş, pek parlak biyografisi olmayan muaviye yalakası arabın) sözlerine inanıpta hak yoldan mı sapacağım? ayetleri bırakıp hadislerde nur mu arıyacağım?

peygamber ne yapmış ne yapmamış, ne söylemiş merak eden kurana bakmalı, eğer sağlama en yakın kaynak arıyorsa günümüzün bilimsel arkeolojik ve tarihsel çalışmaları buharinin çalışmalarından daha değerli daha gerçeğe yakın.

Yûnus 15
Onlara ayetlerimiz açık açık okunduğu zaman (öldükten sonra) bize kavuşmayı beklemeyenler: Ya bundan başka bir Kur'an getir veya bunu değiştir! dediler. De ki: Onu kendiliğimden değiştirmem benim için olacak şey değildir. Ben, bana vahyolunandan başkasına uymam. Çünkü Rabbime isyan edersem elbette büyük günün azabından korkarım.

----------------------------------------------------

tüm bunlara ek olarak, piramid kardeşimin bir soru sorulunca rasul ne yapardı??????? yazısını okumanızı tavsiye ediyorum. Allah razı olsun. Dinin kaynağı peygamberimiz yada diğer peygamberler değildir, onlar yüksek ahlaka ve erdemlere sahip temiz insanlar olabilirler ama onları yaratan, onları seçen ve onları birbiri ardınca ahirette aksi idda edilmemesi gibi bir sebeple bu şekilde göndereb ve siz bu yazıyı okurken sizi gözetleyen rab, bize bildirdiği adıyla "Allah" asıl dinin kaynağıdır.
Bütün sorulara o cevap vermiştir, peygamberler değil...

Lütfen çekinmeyin aklınızdan geçeni sorun, paylaşın, tartışın. En önemlisi, tüm soruları ve cevapları yaratan Allaha bol bol yardıma çağırın, dua edin. Benim yazılarımda dahil sadece kişisel tecrübelerimden edindiklerimdir, En doğrusunu Allah bilir.

Konu hiiic tarafından (25. December 2010 Saat 11:47 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: Keşke hayatta böyle olsa, hatalarımızı bir edite tıklayarak silebilsek düzeltebilsek, pişman olunca editlesek, ahirettede yok
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
aşık74 (26. December 2010), Barış (28. December 2010), mesud (15. June 2014), Miralay (26. December 2010), TEBYİN (26. December 2010), yeşil (7. November 2011)