Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11. January 2015, 08:40 PM   #3
han
Katılımcı Üye

han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 44
7 Mesajina 8 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
han has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud ofhan has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Acaba hic günümüze o nesnlerden bir deri parcasi, bir kemik parcasi, en azindan bir tas parcasi dahi olsa bizlere ulasti mi?

Mekke o zamanlar tam bir ticaret yeri olduguna göre kagittan haberleri yoktu denilemez.

Hatali mi düsünüyorum?
"Kağıt yoktu" teorisi bana da biraz mantıksız geliyor. Çünkü Hz. Osman Mushafı olarak atfedilen mushafların da o dönemde yazıldığı düşünülüyor. Hz. Osman ise Peygamberden 24 yıl sonra vefat etmiştir.

"Kağıt yoktu" tezi yerine, "fakirlikten mürekkep-kağıt temin edilemiyordu" dense belki bir nebze mantıklı olabilir ancak, ipek yolu gibi dünya ticaretinin yapıldığı o çağda mektuplaşma ve kayıtlaşmanın olduğu malum. İlk müslümanlar arasında zengin olan kişilerin de bulunuyor olması "fakirlikten mürekkep-kağıt temin edilemiyordu" ihtimalini de mantıksızlaştıracaktır.

Geleneksel inanış ve kabuller zaten aşikar ancak bu konuda Sn. Hakkı Yılmaz'ın düşüncesini ben de merak ediyorum doğrusu.

@merdem,

ilk çağlardan kaldığı karbon testleriyle de teyit edilen bazı el-yazmalarının günümüzde Topkapı İslam Eserleri Müzesi dahil, dünya çapında bazı müzelerde görülebilir. Konu ile ilgili bilgilerin bulunduğu şu sayfayı da inceleyebilirsin;
http://www.islamic-awareness.org/Qur.../Mss/soth.html

Mushaflaştırma işini Hz. Peygamber'in bizzat kendisinin yapmamış olması, Kuran'ın aslında ne olduğu sorusuna büyük bir ipucu olabilir. Kuran gökten inmiş bir yazıt olmadığı gibi, harfler, sesler ve işaretlerden oluşan bir kutsal olarak da görülmemeli. Kuran, akademik bir öğreti olarak görülmeli. Yazılabilir, üzerinde çalışılabilir ve akademik bir çalışma gibi ana prensipler(tevhid) ile Sırati Mustakimi(dosdoğru yolu) arama öğretisi-kaynağı olarak görülmeli.
Asin (2. September 2017)