Konu: Kurban
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. October 2011, 11:22 AM   #2
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah razı olsun.
Şahsen,kurban kesme törenlerine sıcak bakmıyorum.
Rabbimizin insanların kasaplık yapmasını ve kasaplık yapmayı öğrenmesini istediğini de hiç sanmıyorum. Herkes kurban keserek,kasaplık öğrenecek olsaydı; kasaplar işsiz kalırdı. (Mesleğim kasaplık değil,yanlış anlaşılmasın)

Kurban bayramına yaklaştığımız şu günlerde yine ana gündem maddemiz yine kurban meselesi.
Düşünün,bu zamanlarda kurbanlık fiyatları tavan yapar. Peki hiçkimse kurban kesmese ne olacaktı. Hayvan sahipleri mecburen uygun fiyata mallarını kasaplara satacaklardı. Et ucuz olacaktı. Arz-talep meselesi. Arz'a talep ne kadar çoksa o kadar pahalanır; talep ne kadar azsa o kadar ucuzlar. Müslüman kardeşlerimiz kurban bayramında bilmeden,bir nevi et karaborsacılığına alet olurlar. Bir anda piyasadan milyonlarca hayvan çekilir.

Her zaman söylenir;"Kurban etini fakirlere dağıtalım.onlar da et yüzü görsünler" diye.

Et ucuz olursa zaten fakirler de et yüzü görecekler. Normal,orta halli bir vatandaş bile kasaptan et almaya cesaret edemez hale gelmişken fakirler ne yapsın?

Halbuki, Kur'anda kurban meselesi Hacc suresinde "Hedy" olarak geçer. Kurban kesmeye emir olarak hiç rastlamadım. Birtek Kevser Suresi öne sürülür. Onunda asıl anlamını bu ortamda defalarca zikrettik.

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (28. October 2011), hiiic (28. October 2011), ozaner (21. November 2011)