Tekil Mesaj gösterimi
Alt 9. June 2014, 06:28 PM   #14
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm, Değerli Araştıran Kardeşim.

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Halil abi
Yazdığın yazıya şöyle bir göz gezdirdim derinlemesine okumadım.Şöyle bişey var Yaşar Nuri Öztürk ün de anlattığına göre Ebu Hanifenin kabul ettiği 17 hadis vardır.Bu hadislerin hepside Peygamberden rivayetle hadis yazdırılmamasını emretmiştir.Kesinlikle iyi hatırladığıma göre bir televizyon programında içeriği daha genişde olabilir ama ana konusu bunu anlatmıştı.Şimdi hangisi doğru?
Hatta Ebu hanife adlı bir eseride var Yaşar Nurinin orda tamamıyla Ebu Hanifeden bahsederken muvahhid bir insan portresini çiziyor.
Ebu Hanife gerçek adı Numan bin Sabit olan kişinin lakabıdır. Ebu Hanife'ye ait ne yazık ki elimizde "Fıkhı Ekber" dışında yazılı bir belge yoktur. "Fıkhı Ekber" olarak bulunan kitapların neredeyse tamamı 30 satırlık denilebilecek olanların şerhi şeklindedir.

Ebu Hanife'nin Rey ehlinden olup Kur'an'ı rehber edenlerden olduğu ile ilgili nakiller vardır. Günümüzde Hanefiliğe ait olduğu söylenenlerin neredeyse tamamı öğrencileri olduğu iddia edilen Ebu Yusuf (H.113-182) ve Muhammed b. Hasan eş-Şeybani’ye (H.135-189) aittir.

Bu nedenle de alıntı yaptığım yazının sonuna "not" olarak bunu belirtmiştim. Kim söylerse söylesin Kur'an'a uymayanı dinde delil olarak kabul etmediği bu yüzden de devrin yöneticilerince cezalandırıldığını tarihi kaynaklardan öğreniyoruz.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Araştıran (9. June 2014)