Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19. October 2008, 10:37 AM   #28
kuranyeter
Katılımcı Üye

kuranyeter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
6 Mesajina 12 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
kuranyeter is on a distinguished road

ikra kitabek dendiğinde ahirette herkesin kendisinin önünde bulacağı dünyada yapıp ettikleriyle ilgili hesap sorulacağı açıktır.dünya sınavı ve karne günü gibi.herkes kendisine hangi not geleceğini bilir ve kendi hesabıma kavuşacağımı sezmiştim(hakka 20) veya ne olurdu kitabım bana verilmeseydi hesabımın ne olduğunu hiç bilmemiş olsaydım (hakka 25-26) der.Bu okuyuş biçimine o yüzden sorumluluk yükleyen ve karşılığını bulacağımız bir okuma türü olduğunu söylüyoruz.

kuruün ise kadının adet ve temizlenme dönemi olarak iki durumun ifadesidir ve bu iki durum kadının isteği dışında gelişir.Kıraat kelimesinin yapısındada bu özellik vardır.kıraat Allahın yaratması ve bize öğreti sunmasını yani dışımızda gelişen iki durumu kapsayan ve bu iki durumu tek kelimeyle ifade eden bir kavramdır.Alak suresindede bu iki durum ifade edilmektedir.Birinci oku Allahın yaratttıklarıyla(halaga) ilgili sorumluluk getiren okuma ikinci okuma ise Allahın öğretisiyle ilgili sorumluluk getiren okumadır(alleme).Bu iki yapıyı kendisinde toplayan insan(kuruün kelimesinde bu manada vardır) kerim insan olur ve kerimlik silsilesine tutunur çünkü rabbimiz ekremdir.

dikkat edilirse kelimeleri tahlil ederken yalnızca ve yalnızca Kuran ayetleri referans alınmaktadır.

yukardaki alak suresinin ilk ayetini yazmak biraz uzun olacağı için başka bir siteden alıntı yaptım.
selam üzerinize olsun

(Medenî 113) Yemin olsun, içinizden size onurlu bir resul gelmiştir. Sizi rahatsız eden şey onu da üzer. Çok düşkündür size. Müminlere ise daha şefkatli, daha merhametlidir.
kuranyeter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla