Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29. December 2016, 12:28 AM   #5
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Anadolu.

Benden evvel müdahale edebilecek kişiler var diye sizin yazdıklarınız hakkında pek bir şey yazmak istemedim; içimden de gelmedi; ama rahat da olamadım.

Bayraktar Bayraklı
4/NİSÂ-82: Hâlâ Kur'ân üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından gönderilmiş olsaydı onda birçok çelişki bulurlardı.

Bizim anlayışımıza göre de ayetler arasında ve kitabın bütününde çelişki yoktur. Ama Kitabı ve Kur'anı anlayamama sorunu yanında peşin hüküm problemi vardır.

Mesela Müslüman kişi mezoşist veya aptal mıdır ki kendisini tokatlatsın. -"Aaaa, olmadı canım hadi öbür yanağıma da bir tane şaplak at" diyecek kadar da mı şapşal?

Misal verilmiş kehf-29. ayette de kişilerin kendilerinin kendilerine karşı fiili olmayan/düşünsel eylemleri söz konusu: "iman etmek" veya "inkar etmek"

Nisa-89 ile tevbe-12. ayetlerinde ise bir kısım insanın diğer bir kısıma fiili etkinliği söz konusu. İşte öldürülmesi gereken bu kişiler ve bu kişilerin etkinliği/eylemleri.
Yani kişinin imanına aykırı, diğer kişilerin saptırıcı eylemlerinden sakınma ve bu kişilerden sakınma.

Ben burada bir çelişki algılayamıyorum ki.

Sahi buradaki öldürme ne demek? Canını almak mı?

Soğanlı yemek tariflerinin şöyle yapıldığı belki işitmişsinizdir:" Yağı tencerede kızdırdıktan sonra, içinde ince doğranmış soğanları öldürdükten sonra ........."

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (29. December 2016)