Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. July 2013, 06:51 AM   #13
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam Bart kardeşim.
Konuları can evinden vurmakta üstüne yok
Allah iyiliğini versin.

Öncelikle beni yanlış anlamışsın.

Ben kesinlikle Atatürk'e karşı birisi değilim. Atatürk'le ilgili bir sorunum yok.Hatta onu, yurdumuza ve dinimize yaptığı üstün hizmetlerinden dolayı saygıyla anarım. Allah ona rahmet eylesin. Yattığı yer nur olsun inşaAllah.

Ama benim karşı olduğum, bazı çevreler (özellikle Atatürkçüler) tarafından Atatürk'ü put haline getirmeleri. İnan ki, Atatürk'e en büyük zararı bu, "Atatürkçüyüm" diyenler veriyor. Bırakalım adamcağız kabrinde rahat etsin.

Merdem kardeşimin (ablamdır ama,mü'minliğinden dolayı kardeşim diyorum) bir yazısında belirttiği gibi;

Örneğin, hasbelkader Türkiye'den Amerika'ya göç etmek durumunda kalsam; orada yaşıyorum diye ABD'nin kurucusu George Washington'a ABD'ne yaptığı hizmetlerinden dolayı minnet mi duymalıyım (yukarıdaki yazdığım cümleyle tezat teşkil etse de); yoksa dinime,imanıma bakıp Allah'a tevekkül ve itaat mi etmeliyim?

Allah bize, "Tüm yeryüzü size mescittir." diyerek; "Nerede yaşarsanız yaşayın bir mü'min için her yer vatandır." demiş olamaz mı? Yeter ki biz Allah'a kul olalım. Gerisi teferruat.

Malumun hanifler öncelikle İbrahim aleyhisselam'ın tavrını takınarak, canlı,cansız her türlü puta dik dururlar.

Biz yola ne için çıktık dersin?

"KİŞİ ODAKLI DEĞİL; ALLAH ODAKLI DİN" demiştik.

Hatta,"KUR'AN ODAKLI DİN" anlayışı bile bana ters gelir. Kur'an ancak bizi, Allah'ı bulmamızda bir kılavuzdur.
Biz, ay'a bakmalıyız, ay'ı gösteren parmağa değil.

Kör taassub derken;

Bir yandan bundan 1400 küsür yıl önce yaşamış, gelenekçilerin kör taasubla dokunulmaz olarak ilan ettikleri,alim denilen kişileri sorgulayalım derken; günümüzde yaşamış kişileri dokunulmaz ilan etmemiz çelişki değil midir.

Bir yandan hadisleri red ederken, diğer yandan Atatürk'ün menkıbelerine sımsıkı sarılmamız tezat değil mi?

Ha! dersen ki, elçi 1500 yıl önceydi;Atatürk'ün sözleri ise, hala taptaze dersen, sana şunu derim;

"Allah'ın ayetleri dururken,başka hangi hadise inanacaksınız."

Hadis derken sadece elçinin sözleri değil; Allah'ın dûnundaki tüm şahısların sözlerini kastediyorum.

Sonuçta yaratılmış olan her şahıs,DÛNİLLAH'tır.

Allah'ı birlemek belki yazım hatasıydı. Ama, "LÂ İLAHE İLLALAH" derken; canlı cansız tüm ilahlara "LÂ" demek olarak kastetmiştim.

Sizi, Atatürk'ü Allah'ın üstünde tuttuğunuz şeklinde düşünceye sevk eden yazımdan dolayı özür dilerim. Burada sizden bahsetmemiştim. Atatürkçüyüm diye geçinenleri kastetmiştim. Sözüm meclisten dışarı. Şahısları haddinden fazla övmenin pek faydası olacağına inanmıyorum. Sonuçta hepsi Allah'ın kullarıdır. Ben Atatürk'ü överim,diğeri Ernesto Che Quavera'yı;ben Muhammed aleyhisselam'ı göklere çıkarırım,diğeri İsa aleyhisselam'ı...
Bunlar kişiden kişiye değişen şeyler. Sabit değer olan tek şey Allah'tır,Allah sevgisidir.

Ben lider derken sizlerin aklına gelen,Atatürk,Lenin,Stalin,...vs. kastetmedim. Benim lider anlayışımda herhangi bir insan yoktur.

Hüküm kime ait se, lider odur. Onun hükmü geçerlidir.

Hanifliğin fıtratı derken; işyerinde aceleyle yazdığımdan dolayı cümle düşüklüğü oluyor. Bu yüzden özür dilerim.
Şimdi tam aklımda değil ama, Zümer suresi, 3.ayetti yanlış hatırlamıyorsam.

Allah her insanı yarattığında, zürriyetine bir çekirdek iman (haniflik) yerleştirir. Bu çekirdek iman sayesinde,isterse yahudi,hristiyan, ya da ateist bir aileden bile gelse; eğer Allah ona hidayet nasip etmiş se, İbrahim aleyhisselam gibi, Allah'ı bulur. Her insanın fıtratında (yaradılışında) bulunan haniflik; bir klavuz gibi insanı yönlendirir.

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle Bart kardeşim. Seni,diğer kardeşlerimi sevdiğim gibi çooook seviyorum.

Konu Miralay tarafından (27. July 2013 Saat 08:32 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (27. July 2013), Barış (2. August 2013), dost1 (27. July 2013)