Tekil Mesaj gösterimi
Alt 7. April 2014, 08:03 PM   #2
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Sevgili Bart,

bana göre saydığın özellikleri taşıyan biri iyi bir insan olabilir ama dine hizmet(başlık böyle olduğu için yazıyorum) etmez.
niye dine hizmet etsin ki zaten inanmıyor.

Bir insanın iman etmemesi onun iyi bir insan olmayacağı anlamına gelmez ama bana göre din genel insani değerleri tamamlayan en önemli unsurdur.Mesela ateist biri çok yüksek ahlaklı olabilir.İyi bir insan olmanın gereklerini hayatın her alanında örnek olacak şekilde sergileyebilir.İnsanlığın hatta düm dünyanın faydasına sayısız eserler bırakmış olabilir.Ama Allah a iman etmiyorsa yaptığı tüm eylemler insanlık nazarında belki sonsuza kadar hatırlanacak ve takdir edilecek olsa bile ilahi katta ne kadar kıymeti harbiyesi olur yalnızca Allah bilir.

MU'MİNÛN - 58 / 59 / 60
Onlar ki, Rablerinin ayetlerine iman ederler, Onlar ki, Rablerine ortak koşmazlar, Ve, Rabblerine dönecekleri için yapmakta oldukları işleri kalpleri titreyerek yaparlar.

BAKARA - 82
İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar ise cennetin dostudurlar. Onlar da orada sürekli kalacaklardır.

BAKARA - 177
Yüzlerinizi doğu ve batı yönüne çevirmeniz zafer ve mutluluğa ermek değildir. Zafer ve mutluluğa ermek o kişinin hakkıdır ki, Allah'a, âhıret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır; akrabaya, yetimlere, çaresizlere, yolda kalmışa, yoksullara, özgürlüğüne kavuşmak gayretinde olanlara malı seve seve verir, namazı kılar, zekatı öder. Böyleleri söz verdiklerinde ahitlerine vefalıdırlar; bolluk ve bereket zamanı kadar, zorluk, sıkıntı ve şiddet zamanında da sabırlıdırlar. İşte bunlardır özüyle sözü bir olanlar. Ve işte bunlardır korunan takva sahipleri.

NİSÂ - 57
İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara gelince, onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Hep orada kalacaklardır, sonsuza dek. Orada kendileri için tertemiz eşler de olacaktır. Ve onları, en güzel biçimde serinleten bir gölgeye kavuşturacağız.

özellikle bakara 177. ayette anlatılanlar senin tarifine uyuyor.burda karar verici ve kanun koyucu olan rabbimiz bana göre imnaı şart koşuyor.

Konu khaos tarafından (7. April 2014 Saat 08:26 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla