Konu: katletmek
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. September 2017, 09:15 PM   #1
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of
Standart katletmek

(G-t-l) yani katletmek
Konuya geçmeden önce şu soruları sormama izin verin

1. "insan katledildi,onu ne küfretirdi"(abese17) ne demektir?
2."allah onları katledicidir"(münafikun4) ne demek? Allah sadece kafirleri mi öldürüyor,müminler ölümsüz mü?
3.firavun çocukları öldürüyor(araf141-127) ve müşrikler de çocuklarını öldürüyor(isra31-mümtehine12).
Peki ayetler arasındaki farkı görebildiniz mi?

4.(23/35)-(ali imran 157-144) ayetlerinde geçen ölmek,öldürmek,katletmek,mevt kelimesinin kullanımındaki (mittüm ve müttüm) iki kelimeye de aynı anlam verilmesi. Burda ki ince detayı arapça bilen kardeşlerimin de yardımıyla analiz etmek istiyorum.

Yazı şunun için önemli.
Savaşın ve katletmenin anlamının çok daraltıldığı ve meallerin ve tefsirlerin yazıldığı dönemler hep savaş dönemleri olduğu için, gatele kelimesine öldürmek anlamı verildipi için kan kokusundan kurtulamadık.
Oysa ki katletmek fiili şöyle bir anlam içeriyor gibi,
"etkisiz kılmak,yenmek,zarar vermek"
"ve ayrıca fiilin öznesine göre de form değiştiriyor
Evladı katletmekle,bünyanı(çocuğu katletmek farklı.
Kafiri katletmekle nefsi katletmek farklı.
Mümini katletmek farklı.
Nefsi katletmek:yaşamını etkisiz kılmak(öldürmek) veya maddi veya manevi kayba uğratmak,yaralamak
Kafiri katletmek:kafirlik eylemini etkisiz kılmak.(bazen onlar saldırınca korunma amaçlı saldırı olabilir.ilimle akılla kuranla mücadele, cihat olabilir....)
Evladı katletmek: çocuğun evlat haklarını etkisizleştirmek(köle olarak satmak,başlık parası....)

Belki kelimelerin tam anlamı bu değil fakat,
Benim anladığım katele kelimesinde geniş bir yelpaze var.

Katkılarınızı ve eleştieilerinizi bekliyorum değerli kardeşlerim.
Doğrusunu allah bilir.

Konu yolcu42 tarafından (29. September 2017 Saat 06:21 AM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla