Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19. November 2014, 08:31 AM   #3
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah Aşkına anlayan bunu ve dolayısı ile diğer kopyalarını bana açık açık anlatsın ne olur! Birinci sınıftaki bir çocuk böyle bir cümle kursa öğretmeninden dayak yer.
Allah'ın açık seçik ayeti nasıl bu hale getirilir?

Ayet çok basit olarak bu dünyadaki nefsimiz ile öbür dünyada taşıyacağımız nefsin "bir tek", ikisinin de değişik değil "aynı", biri diğerinin kaldığı uyerden "devamı" olduğunu anlatıyor. Yani yaratıldığımızda taşıdığımız ile ahırette diriltiğimizde/ba's edildiğimizde taşıyacağımız nefsin aynı nefis olduğu ve illa/muhakkak bu nefis ve nefisten (mesela, cimrilik yapıp yapmadığı, başkalarının haklarının yeyip yemediği) sorulacağı.

Nedeni de bence, müşriklerin nasıl ki ölünce ceset toprak oluyorsa nefis de yok olacak; yeniden hayata döndürüldüğümüzde/diriltildiğimizde yeni bir vücuda sahip olacağımız gibi yeni bir nefse de sahip olacak dolayısı ile de bu yeni nefs eski nefsten sorumlu olamayacağından sorgu sualden kurtulacağız düşüncelerine karşılıktır.

Saygılarımla,
Galip Yetkin

Galip kardeşim,

Ayet budur demedim, kelime kelime koyunca bu oluyor dedim.
Sonra "bana göre" düzgün Türkçe ile olan halini verdim ki bu da Elmalılı kardeşiminki oluyor.
Şimdi sen bana dediğini zannederek Elmalılı kardeşime, dayak yiyecek ilkokul çocuğu diyorsun.

İyelik zamiri gibi basit bir dil sorusundan dayak ve çocuk muhabbetine atlamandaki başarın kadar,
Soruyu arada kaynatıp onun yerine bambaşka şeyler anlatmandaki başarın da göz dolduruyor.

Ama bana sorun yok.
Yaratılanı beğenmeyerek yaratanı beğenmemek haddime olmaz.
Sana bu satırları yazanın nefsimden gayrısı olmadığını da biliyorum.
Sen iyelik zamiri hakkında konuşmak istediğinde, ben yine buradayım.

.
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla