Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30. October 2012, 02:56 PM   #61
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
paylaştığın ayet meali,,
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
174. Şüphesiz Allah'ın kitaptan, indirdiği bir şeyi gizleyen ve bunu [gizlediği şeyi] çok az bir bedelle satanlar; işte onlar, karınlarına ateşten başka bir şey yemezler. Ve kıyâmet günü Allah, onlara konuşmaz ve kendilerini temize çıkarmaz ve onlara acı veren bir azap vardır.
(1)- kopyaladın yapıştırdın madem soruyorum buradaki koyu ifadeler nedir, kur an da teşbih yok herşey doğrudan yazılmıştır diyen sen, (2) -neymiş bu "karınlarına ateş yemek" diğer ifade nedir "onlara konuşmaz" ne demek, kıyamet günü Allah onlara küsecek mi/muhatab olmayacak mı yargılamayı "görünür ayrı bir varlık olan melekleriniz" mi yapacak...
1- kur an da teşbih yok herşey doğrudan yazılmıştır diyen sen, demişsin de;

Ben, "ne zaman ve nerede kuranda hiç teşbih yok, her şey doğrudan yazılmıştır" demişim, bunu yazılarımdan alıntılayabilirmisin? Hayır...

Çünkü, böyle düşünmüyor, böylesini doğru bulmuyorumki, bunu ifade edeyim.

Benim iddia etmediğim bir şeyi bana yakıştırma, sonra müfteri konumuna düşersin.

2- "neymiş bu "karınlarına ateş yemek" diye sormuşsan da yazının devamından aslında bunun cevabını istemek yerine, cevabı sen vererek "ayrı yaratıklar" olarak görmediğini anlatmaya çalıştığın meleklere sözü getirdiğinden benim ayrıca bir şey söylememe gerek kalmıyor.

3- Meleklerin, İblisin ayrı yaratıklar olmadığını, insanın özellikleri, unsurları olduğunu düşünüyorsanız, neden o zaman ilgili yerlerde bunlar hakkındaki soruları cevaplayamıyorsun, bunu düşünmeni isterim. Çünkü, cevaplamak için düşündüğünde dahi ayrı yaratıklar olduğunu göreceğini tahmin ediyorum.

Yada soruyu hatırlamıyorum veya bulamadım dememen için kısaca bir kez de burada sorayım:

İblis, insandan ayrı bir yaratık değilse, yani insanın (örneğin nefsi) bir özelliği, huyu ise, insan vefat ettirilince, iblisinde vefat etmesi gerekir değilmi?

Buna cevabını verebilirsen, iblisin meleğin insanın unsurumu yoksa insandan ayrı bir yaratıkmı olduğunu da gösterebiliriz.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla