Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19. November 2012, 06:49 PM   #14
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Haklisiniz Chaos Kardesim,

nasil anilirsa anilsin, Rabbimizin sifatlarindan eksilme olmaz. Mesele verilen ismler degildir, verilen isimlerle cagirilan isimlerle kimin kastedildigi mühimdir diyorsaniz, itiraz ederim.

Bir putperestin sapik bir inanciyla *Hubeluekber* diye seslenmesiyle bir Müslümanin *Allahuekber* diye seslenmesinin ayni kapiya ciktigini söyleyemezsiniz. Ilk seslenme cehennem kokuyor, ikinci seslenmede "Cennet" var. Benim anlatmak istedigim budur.

Bir put ismiyle beraber Allah'a seslenilmez, yalvarilmaz, cagirilmaz, dua edilmez. Öyle kisilerin inanci ne olursa olsun. Hubeluekber ile hakli olmus olsalardi, basta Mekke müsriklerini Islam'a davet etmek amaciyla Peygamberimizin gönderilmesinin bir önemi olmazdi.

Hem Ibrahim peygamberin Rabbini bulana kadar gectigi zamanlarda ne yaptigi önemli degil, Rabbini bulduktan sonra ne yaptigi önemlidir.

Yoksa yine mi anlamadim ne demek istediginizi?

Sevgi ve saygilarimla.

NOT: Esini hergün "GÜLÜM" diye cagiran birisi "ISIRGANOTU" diye cagirmaya basladiginda da o esin vasiflarinda eksiklik olmaz, ama birden bire isirmaya baslarsa sasmamak lazim.
Sevgili merdem
Söylediklerinin hepsi doğru katılmamak mümkün değil.Sanırım ben derdimi anlatamadım.

birde şöyle söyleyeyim
2500 yıl önce amazon coari de yaşayan bir yerlisin.kabilende tanrı inancı yok.kabilene en son Allah tarafından bin yıl önce peygamber gönderilmiş.Zamanla inancın bozulmuş taşa toprağa tabiata hatta kırmızı karıncalara taparken bulmuşsun kendini.Ama sonra İbrahim peygamber gibi yaptın ve her şeyi yaratan, tek Tanrı nın var olabileceği kanısına vardın.Ve ona kendi dilinde bir isim verdin.(mesela yaratıcı)
Ve kabilendeki herkes tek tanrıya inanmaya başladı.Onun yüceliğini, kudretini, şefkatini, gazabını anlatan konuşmalar şiirler hikayeler anllattılar.Ve kendilerine göre dua ve ritüeller geliştirdiler.
Şimdi bu yerli kardeşimize tanrına neden isim verdin diye kızabilirmiyiz.

Not:bahsettiğim vaya kastettiğim put isimleri değil.tekrar yanlış anlaşılmayayım.Kur an inmiş Allah ı ismini biliyoruz.Kalkıp benim tek tanrım var adına hubel diyeceğim tabiki denilemez.

Konu khaos tarafından (19. November 2012 Saat 06:55 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
khaos Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
merdem (20. November 2012), Miralay (20. November 2012)