Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. November 2012, 07:18 PM   #47
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun hocamızdan
Allah amellerini kabul; makbul eylesin..
Çok zor izledim ses net olmamasına ragmen zar zor dinledim.. Düzeltilebilirse tekrar izlemek isterim...
Selamlar,

Sayın Hakkı Yılmaz'ın açıklamalarını dinledim. Hatırladığım kadarıyla kısaca toparlayaraki katıldığım ve katılmadığım kısımları yazıyorum:

1- Salat deyiminin her durumda, eğitim-destek anlamına geldiğini ve salatın namaz anlamına geldiği yerler olduğunu kabul etmiyor.

Namazı, salattan farklı olarak "tazarrulu dua" adıyla araf 55.ayete gönderme yaparak kabul ediyor. Ancak, namazda bildiğimiz anlamda rüku ve secdeyi yine kabul etmiyor. Onların başka anlamlara geldiğini söylüyor.

Bu konuda, Abdest ve çeşitleri başlığında yeteri kadar yazışma yapıldığı için yeniden yazmamakla birlikte, Salatın genel ve özel tanımları olduğunu, genel tanımında; eğitim, destek ve namazı kapsarken, gündüzün iki ucu dediğimiz zamanlarda ise sadece namazı ifade ettiğini söylemeliyim.

2- Abdest bozan şeyleri anlatırken, yellenmenin abdesti bozmadığını kabul edttiğini ve bu konuda bir yerde, ezher üniversitesinde ders vermiş bir hocanın kendine itiraz ederek bir alimin sözleri ile abdesti bozacağı şeklinde cevap vermesini de (bir kimsenin kuran yerine başka bir kaynağa dayanan görüşünü tenkidinde bana görede haklıdır) eleştirip, kurandan ayetle bozacağını ispatlamasını beklediğini belirtmiştir.

Ancak, bana göre de "yellenmek" abdesti bozar ve bu durumu da yine "abdest ve çeşitleri" başlığı altında yazdım. Gerek duyan olursa o başlıkta yine ele alabilirim. Üstelik, sayın Yılmaz'ın eleştirdiği Ezherli hoca gibi insan kaynakları ile değil, kurandan ayetleri yorumlayarak yapabilirim.

3- Cünüplükle ilgili bir tanımı vardı. Ona da kısmen katılıyorum, ama kabulünü eksik buluyorum. Bana göre hem kendi söylediği durum ve hem de reddettiği diğer durum cünüplüktür.

Bu konuda diyanetin verdiği cevapları söyleyemeden video tamamlandığından başka yorumda bulunmayacağım.

Sayın Yılmaz'ın çok değerli görüşleri, farklı bakış açıları ile kuran açıklamaları vardır. Kendisinin bir çok açıklamasından faydalanmaya çalışırım. Ama, yukarıda açıkladığım görüşlerine yine belirttiğim gerekçelerle katılmıyorum.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (18. November 2012 Saat 11:00 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla