Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. November 2012, 03:54 PM   #2
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Günümüzde geçerli olan putperestlik kavramı, tarihin hiçbir döneminde insanlar tarafından yaşanmış bir realite olmamıştır. Yani tarihin hiçbir döneminde, insanlar kendi ellerinin mahsûlü olan taştan ya da tahtadan yapılmış heykellere tapmamışlardır.

Tarihin hiçbir döneminde hiçbir insan toplumu kendi elleriyle yaptığı tahtadan ya da taştan heykellerin kendilerini yaratmış olduğuna inanacak kadar, geri bir düzeyde olmamıştır.

Putperestlik, sembolün anlamını yitirmesidir. Anlamının insanlar tarafından artık anlaşılamaması demektir. Anlam yitince de sembolü kaldırıp atmaktan başka çare kalmıyor. O devirde olan işte buydu.

Lütfen bakınız: İLL / -EL Kültürü ve Şirk http://vekuran.blogspot.com/2012/04/...eri-menat.html

Lât ve Uzza'ya ve diğer üçüncüsü Menat'a ne dersiniz? Erkek size de, dişi O'na mı? Öyle ise bu çok insafsızca bir paylaştırmadır. (NECM: 53/19-22)
Sevgili kardeşim;

Yani tarihin hiçbir döneminde, insanlar kendi ellerinin mahsûlü olan taştan ya da tahtadan yapılmış heykellere tapmamışlardır.DEMİŞSİNİZ:

Maalesef bu söylediklerinize katılamıyorum. İnsan aklına ne kadar ters gelse de bunu yapanlar olmuştur. Bu duruma ilişkin kurandan ayetler aşağıdadır.

6:74 - İbrahim, babası Âzer'e demişti ki: "sen putları tanrı mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni ve kavmini açık bir sapıklık içinde görüyorum".

14:35 - Hatırla ki; Bir zaman İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri güvenli kıl! Beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!

14:36 - "Rabbim! Çünkü onlar (putlar) insanlardan birçoğunun sapmasına sebep oldular. Şimdi kim bana uyarsa, o bendendir; kim bana karşı gelirse, artık sen gerçekten çok bağışlayan ve çok merhamet edensin.

1- Şimdi, bu ayetlere rağmen tapınılanlar putların kendisi değildi, onlara seslenerek, onların şahsında başka şeylere tapınılıyordu denilecekse, başka şeylere tapmak için bunları yapmalarına gerek yoktu demek gerekir.

Kimi, yukarıdaki gibi putlara taparken, kimi güneşe, kimi ateşe vb. şeylere tapmaktaydılar. Aksi, halde kuran'ın şunlara tapmak için, putlara yakarıyorlardı demesi gerekirdi.

2- Putperestlik, sembolün anlamını yitirmesidir. Anlamının insanlar tarafından artık anlaşılamaması demektir. Anlam yitince de sembolü kaldırıp atmaktan başka çare kalmıyor. O devirde olan işte buydu. demişsiniz.

Putla sembolize edilen şeylerin anlamı yittiği için Puta tapıldığı iddiası da tutarsızdır.

Eğer dediğin gibi olsaydı, puta tapmak yerine kaldırılıp atılması gerekirdiki, İbrahim peygamber bunu yapabilirken, diğerleri tapmaya devam etmişler ve İbrahim peygamberi cezalandırmaya çalışmışlardır.

Putla sembolize edilene tapmak dahi, elle puta tapmaktan daha akıllı geliyor diye, puta tapılmadığını söylemek yanlış olur. Zanna göre değil, kurana göre olayları kavramaya çalışmak gerekir.

Ama, sonuç olarak, Allah'tan başka şeye tapılması demek olduğundan, sonucu değiştirmiyor. Yalnızca Allah'a tapılmadıktan sonra, neye tapıldığının önemi kalmadığından, bunların incelenmesi sadece kültürel bilgi için olabilir. Din için ise, Allah dışında başka şeye tapılmasının bilinmesi yeterlidir.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (27. November 2012 Saat 03:56 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. November 2012)