Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. May 2010, 04:06 AM   #10
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Aslında bildiğiniz konular, ama kime nasip olur bilinmez belki dikkatini çeken olur.

Öncelikle vesile benim ortanca teyzem ve pekçok konuda bana vesile olmuştur. Şaka yapıyorsam bunu önce vahdeti vucutcular başlattı, pek çok konuda şaka yapıyorlar gibi hüküm veriyorlar. Kendilerine "bu verdiğiniz hüküm şakamı yoksa ciddimisiniz" dediğimde birde biz ciddiyiz diyorlar... Bu durumda verilecek en iyi cevap zannımca şu oluyor; "Tamam o zaman sorun yok ben şakayı sevemem de ondan sordum"
-----------------------------------------------------------------------

Kurana göre asıl amaç vesilelerle Allahı birbirinden ayırmayı öğrenmektir, birleştirmek değil. Yani Allah pek çok ayetinde üzerine basa basa söylüyor, herşey sonradan yaratılmıştır, tamam aralarında derece bakımından üstün olanlar var ama ben istemedikçe kimse ne aşağı ne yukarı, dereceyi ben belirlerim, hiç bir yaratılmışı bana ortak koşmayın. Ama vahdeti vücut zihniyetinde ne yazıkki tam tersi oluyor. Vesilelerin kaynağı Allah olduğu için bu vesilede Allahtır gibi absurd bi şey ortaya çıkıyor.

Lafa bak çay demle; Yaratanda o yaratılanda o... tapılan da o tapınanda
Yukarıdaki vahditi vucutçu lafında bir sır var, bu sırra göre "peki ben kimim?" sorusunun cevabı nedir?

Cevap; Çaycı

Yüce Allah her seferinde aynı şeyi söylüyor, ben firavun değilim, ben isa değilim o oğlum da değil, ben menat lat yada uzza değilim, hayır ben ali kalkancı hiç değilim, Hayır! ben yaratılmışların hiç birisi değilim, onları ben yarattım hepsi sadece vesile, sadece uyarıcı tebliğci, sadece imtahan...

Ama aklı kınından çıkmış kılıç gibi yerinden çıkmış vahdetci, önce kendini sonrada diğer mağdurları kesmekte hiç tereddüt etmiyor.

Kuran ve diğer vahiy kitapları hatta peygamberler, vesilelerler yani yaratılmışlarla yaratanı birbirinden ayırmak ve bu bilinci yaymak için indi. Ama ne yaparsın insanlardan bu tür vahdetciler bu Allah katındandır diyerek kendi zanlarını pazarlamaktan hiç çekinmiyorlar.

Gözlerini kapatarak yalan görürken inanan bir insan gözleri açık hakikatleri görür.

--------------------------
Peygamber vahiy aracıydı ve güzel ahlakta örnek bir yaratılışa sahipti. O ne Allahın oğlu nede ortağı. sadece bir tebliğci

Kuran vahyi anlamak ve yaşamak için kayıtlı yazılı bir kaynak. O ne bir büyü kitabı nede duvar süsü.

Kabe inananları bir noktada birleştirmek için var, o ne ibadete layık bir put nede bizi işitep dualarımıza cevap veren bir varlık.

Bütün bunlar Allahı hatırlamak ve onun kesin delillerini görüp gözümüzle görüyormuşcasına yaşamak için var. Allah dileseydi hiçbir din indirmezdi, o zaman sanırım ben laptopa tapıyor olurdum tapıp tapıp sonra internete girerdim, eeee sonuçta mutlak varlıktan bir parça ya hani...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (8. May 2010), Miralay (14. May 2010)