Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. July 2009, 08:31 AM   #26
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Aşık dostum ,namaz 5 vakittir ,3 vakittir demek ile 3 vakit olduğunu düşünüyoruz demek farklıdır. Ancak kendi adıma birisi bana 5 vakittir derse Kurandan bana bu 5 vakiti göster derim.
Şimdiye kadar gösterebilen olmadı. Allahta kitabında bu hususu unutmuş olamaz. Bizim gördüğümüz 3 vakitten bahsediliyor.

Çok enteresan yorumlar bunlar,bildiğimiz ,gördüğümüz islam anlayışından çok farklı yorumlar alıyorum bu site'de
Gerçi yaş 35,yaklaşık 10 aydır dinim ile ilgili bilgilerle daha içiçeyim
Peki bunca insan 5 vakit kılarken,acaba bunların içinde arapçayı çok iyi yorumlayabilen birileri,bunun 5 vakit olduğunu kesin çıkarmış olmazmı ?
O zaman ahiret'de herkes 5 kılarken,siz neden anlamadınız ? araştırmadınız ?
Herkese uymadınızda 3 kıldınız denirse ne olacak ?
Bu arada sabah,akşam,yatsı kılıyosunuz sanırım dimi toslunba ?

Aksini iddea eden delilini getirmeli. Namaz 5 vakittir diyenler hiç 3 ken 5 yaptık derdine düşmüyor ise bizde ahirette Kurandan bunu anladık şeklinde bir savunma yapabiliriz. En azından tutar bir dalımız olur. Peki ya 3 ken 5 yapanlar ne der? Peygamberimizden öyle gördükmü der acaba? Oysa peygamberimizin ümmetinden kitabı arkalarına attılar diye ahirette şikayetçi olacağı bildirilmiş kuranda.

Eminimki deliller vardır kardeşim,ama ben bulamam size bu delilleri,bilgili birilerini bulmak lazım bu deliller için.
Peki siz bu uygulamaları yaparken,hangi bilgili kişilerin yönlendirmesiyle yapmaya başladınız dini vecibelerinizi ?
Bilgili gördüğünüz kişilerin sizi doğru yönlendirdiğinden emionuçda nmisiniz ?

3 ken 5 yapanlar eminimki bunu yaparken,kitabı arkalarına almak gibi bir NİYET'le yapmıyorlar bunu,en azından ben öyleyim!
Peygamberimiz yapmış diye,yapıyoruz,çünkü allah(c.c) , peygamberimizde güzel örnek ler olduğunu söylemiş bizlere.
Benimde böyle bir tutar dalım olur diye düşünüyorum.
Sonuçda yapılan iş,allaha ibadet,kötü bir şey değil !
Günde 5 kez namaz kılan kişiye,namaz kılma denirmi ?

Hem aşağıdaki ayetlerde bize moral olmaktadır böyle bir yanılgıya karşı. Allahın kitabına sarılıp yanlış yada eksik anlamak ile elalemin ipine sarılmak biribirinden farklı olsa gerek.

2.121.
Kendilerine verdiğimiz kitabı gereği gibi izleyenler buna inanır; inkar edenlerse kaybeder.

Elhamdülillah inkarımız yok,fazla fazla yapmaya çalışıyoruz

3.23.
Kitaptan kendilerine bir pay verilmiş olanlara baksana, aralarında hükmetmeleri için ALLAH'ın kitabına çağrılıyorlar da onlardan bir grup yüz çevirip geri dönüyor.

Burda anladığım kadarıyla inanmayanlardan bahsedilmiş,biz yüz çevirmiyoruz,fazla fazla yapmaya çalışıyoruz,gücümüz yettiğince.

4.105.
Halkın arasında ALLAH'ın sana gösterdiği gibi yargı veresin diye Biz sana gerçeği içeren kitabı indirdik. Hainlerden yana olma.

Hain'ler inanmayan lar burda !

18.27.
Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. Kelimelerini hiç bir şey değiştirip kaldıramaz ve O'ndan başka bir sığınak da bulamazsın.

Çok şükür.

21.10.
Size, size olan mesajı içeren bir kitabı indirmiş bulunuyoruz. Aklınızı kullanmaz mısınız?

Burda gene müşriklerden bahsediliyor.Ayetin öncesi ve sonrasını okudum.

29.51.
Bu kitabı sana indirmiş olmamız ve kendilerine okunması onlara yetmez mi? Bunda inanan bir toplum için bir rahmet ve öğüt vardır.

Burdada müşriklere hitap var.
Ayetin öncesi ve sonrasını okudum.

# 39.41.
Biz bu kitabı sana halk için gerçekle indirdik. Kim doğruyu bulursa kendisi içindir. Kim saparsa da kendisi aleyhine sapmış olur. Sen onların avukatı değilsin.

Burdada mübarek peygamberimize seslenmiş allahu teala.

Birde Ahirette hesabını vermekle ilgili ;acaba ahiret nasıl bir yer. Sonuçta bu dünyayıda Allah yarattı Ahiretide. Hem o Allahki benim sünnetullahımda değişme bulamazsın diyor. Acaba ahirettede bu dünyadaki gibi bir layıkını bulma ;ancak ayetlerde belirtildiği gibi daha şiddetli ve dönüşü olmayacak şekildemi? Bu ahiret nasıl bir yerdir ? Acaba mahkemelermi olacak? Cennet nasıl bir yer ,cehendem nasıl bir yer? Neden cehendem var? Allah kulunu orada ızgaramı yapar? Bu ateş nasıl bir ateş? gibi pek çok soruyu Kurana sormak gerekli diye düşünüyorum.

Evet; bu konular kuranda açıklanmış genelde,burda sorun yok

Aklıma bir husus geldi bu arada. Derizki Allah her an her yerdedir. Allah derki beni sorarlarsa deki ben size şah damarınızdan yakınım. Yine Allah derki Nefsinizin fısıldadıklarını bilirim!. Bir yaprak düşmesi olmazki bilgimiz olmasın! Alimim! Ve yine o Allah derki "Herşeyin hazineleri bizim yanımızdadır" .Bunları birlikte düşünürsek heran heryerde herşeyin hazinesi ,herşeyin bilgisi mevcut ,ve senin nefsimizin fısıltılarındanda haberdar. Ve o da bize şah damarımızdan yakın. O halde nur cemaatine neden ihtiyacın olsunki. Yada bir başkasına. Ahirette asıl bunu sorarlarsa ,yani "Ben sana şah damarından yakındım ,sen neredeydin -kitap bile gönderdik sana?" denirse ne deriz asıl bunu bi düşünmek gerek.

Bu konuda size yerden göğe kadar katılıyorum.Ama diyorumki; ben bu gurubun sohbetlerine katılıyorum,çünkü buralarda dinim ile ilgili bilgiler ediniyorum.

Şimdi siz diyeceksinizki;zamanında inanmayanlarda bunu demiş,ve demişlerki;biz putlara bizi allaha yaklaşdırsın diye inanıyoruz.

Ama ben zaten inanmayan değilimki Bu ayetde allahu teala inanmayanların dediği şeyleri söylemiş,inananların değil

Öbürü kolay gibi ,Kitaptan bunu anladık ,hadislerede ,atalarımızın dininede güvenemedik 3 vakit kıldık deriz inşallah .

Peki ya şu denirse; bunca insan güvendi ve uyguladı,siz kimin sözlerine bakarak bu ayrıntıyı kaçırdınız ?
Gerçi diyorum ya,bunu açıklamak için süper arapçası olan birinin,namaz vakitlerini tam olarak okuyup tercüme etmesi lazım.

Bir soru : Siz arapça biliyormusunuz ? Kimin sözlerine dayanarak 3 vakit olduğunu düşünüyorsunuz ?

Merak işte. Kurana sor ,sana bir ip atılmış. Rabbinden iste bakalım ne diyecek.

Sağlıcakla kal.....

Çok değerli vaktinizi bana ayırabildiğiniz için,sonsuz teşekkürler,sizde sağlıcakla kalın
Sevgiler,saygılar...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla