Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. October 2012, 05:44 PM   #1
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of
Standart hac 15,16 mealine sorular...

Alıntı:
Hac:15-16
Kim, Allah'ın, kendisine dünyada ve âhirette yardım etmeyeceğini sanıyor idiyse, hemen samimiyetle Biz'e yönelsin, bir de Allah'ın astlarından kendine zarar ve menfaat veremeyecek o şeyler ile ilişkisini kessin. Sonra da baksın bakalım bu plânı, kendisini öfkelendiren şeyi/kafasındaki takıntıyı giderecek mi?
Ve işte Biz, Kur’ân'ı böylece apaçık âyetler hâlinde indirdik. Ve şüphesiz Allah, dilediği kimselere/dileyen kimselere kılavuzluk eder.
http://www.hanifler.com/showthread.php?t=9&page=46

selam

Hergün Bir Ayet....başlığında paylaşılan meal hakkında merak ettiklerimi burada sormak istedim ki, kendi başlığında yer işgal etmesin...

hac/15
men kaane yezunnu en len yensurehullaahu fiid dunyaa vel aahıreti felyemdud bi sebebin iles semaai summel yakta felyenzur hel yuzhibennekeyduhu maa yagiizu.../

"fiid dunyaa vel aahıreti" meale göre ifadenin anlamı dünyada ve âhirette yardım...

nedir bu "âhirette" ifadesinin anlamı, "âhirette yardım" ne demek, kapsamı, anlatmak istediği...

"felyemdud bi sebebin iles semaai" meale göre ifadenin anlamı hemen samimiyetle Biz'e yönelsin bu mudur...
Allah ın kendisine yardım edeceğine inanmayan birine "samimiyetle bize yönel" demenin mantığı nedir, mealde anlatılmak istenen nedir...

"felyemdud bi sebebin iles semaai.../" nedir bu ifadenin anlamı, nedir bu "med", "semaya sebeb"...

"summel yakta" meale göre ifadenin anlamı Allah'ın astlarından kendine zarar ve menfaat veremeyecek o şeyler ile ilişkisini kessin gibi görünüyor...

Allah'ın astlarından kendine zarar ve menfaat veremeyecek o şeyler ile ilişkisini ifadesi nerede, buradan onikinci ayete mi uzanılmış, nedir bu "kendine zarar ve menfaat veremeyecek o şeyler"...

"Allah'ın astlarından kendine zarar ve menfaat veremeyecek o şeyler ile ilişkisini kessin" ifadesine göre, bu ifadenin muhatabı ondört asır öncesinde kalanlar...
günümüzde aynı mantıkla ibadette olanların var olma ihtimali bunu değiştirmez...

öyle midir...

"keyduhu" ifadesi bu plânı diye meallendirilmiş..

nedir bu "keyd", ..."samimiyetle Biz'e yönelsin...ilişkisini kessin" eylemleri için midir bu plan...

hac/16
ve kezaalike enzelnaahu aayaatin beyyinaatin ve ennallaahe yehdii men yuriidu.../

"men yuriidu" meale göre ifadenin anlamı [B]dilediği kimselere/dileyen kimselere[/b]...

"dilediği" ile "dileyen" farklı anlamlar içeriyor, kendi dilediğine mi dileyen kişilere mi, "ikisinden biri ama kesin değil" demek mi yoksa "her ikiside" mi...
mealdeki bu ifadenin bize anlattığı nedir...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla