Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. September 2012, 06:34 PM   #108
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam nacikocak. Namaz olmadığı görüşünde olan arkadaşlarla aynı görüşte değilim fakat yine de ben yanıtlayayım.

Verdiğiniz ayette secde emrediliyor, NAMAZDAKİ YERE KAPANMA değil. Yere kapanmak sandığınız gibi secde değildir.

Daha önceden yazmış olduğum bir yazı:

Bunun gibi anlamı kaydırılan bazı Kuran kavramları: secde, kıble, ruh, rüku, kıyam, tesbih, veli, zikir, salat .......................................... daha çok var.
peki güzel kardeşim madem o kelimelerin anlamları kaydırılmış peki o zaman o güzel bilgin ile bana şu aşağıdaki ayette emredilenlerin nasıl yapılması gerektiğini anlatırmısın anlamlarının kaydırıldığını biliyorsan gerçek anlamlarını biliyorsun demektir bana gerçek anlamlarını tek tek yaz'da bende senin gibi bilenlerden olayım

hacc suresi 26. ayet
1. ve iz bevve'nâ : ve indirdiğimiz (gösterdiğimiz) zaman
2. li ibrâhîme : İbrâhîm'e
3. mekâne el beyti : evin mekânı, Kâbe'nin yeri
4. en lâ tuşrik : senin şirk koşmaman
5. bî : bana
6. şey'en : bir şey
7. ve tahhir : ve temizle, temiz tut
8. beytiye : benim evimi
9. li et tâifîne : tavaf edenler için
10. ve el kâimîne : ve kaim olanlar, ayakta duranlar
11. ve er rukkai : ve rükû edenler
12. es sucûdi : secde edenler

birde kardeşim demişsinya "Burada her iki kelime birden vardır SECDE EDEREK YERE KAPANAN sözü bile ikisinin farklı ifadeler olduğunu ortaya koyar" o zaman hani derler'ya sicim gibi gözyaşı dökerek ağladı o halde gözyaşı dökmek ile ağlamakta farklı farklı şeyler olmalı çünkü buradada aynı şekilde iki söz bir arada kullanılmış

secde etmek baş eğmek kabullenmek analmına gelir yani baş kaldırma itiraz etmenin tersi ve saygının ifadesidir eğer bilirsen sanatçılar seyircilerin karşısında eğilirler onlara olan saygılarını göstermek için namazda secde ederken tamamen yere kapanmak ise bunun abartılmış halidir biz secdeye kapanarak ona tamamen iman ettiğimizi kabullendiğimizi ve ona olan saygımızı gösteririz

ve örnek vermiş olduğun örnekte bakara suresinde allah israiloğullarına şükür mahiyetinde yere kapanıp secde ederek girmelerini emretti bu demek değilki kapıdan girerken sürekli secde edin yine onlara hıtta yani bizi bağışla deyin dedi ama onlar şimdikilerin yaptığı gibi bunu başka anlama gelen bir kelime ile değiştirdiler buda bakara suresinde apaçık anlatılmıştır

Konu nacikocak tarafından (19. September 2012 Saat 09:06 AM ) değiştirilmiştir.
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla