Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. January 2013, 01:32 PM   #24
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arz ve talep.
Bunlar kapitalist sistemin sömürü araçları olup insanlara ''ekonomi'' veya ''ekonomi prensipleri'' diye yutturulmaya çalışılan ''fitne'' ve ''bencilliğin'' ta kendileridir.

İslam ise kapitalizme karşıdır, hatta insani değerleri yok ettiğinden düşmandır ve, getirdiği ekonomik ve sosyal sistem kollektivist bir sistem olup, birim olarak ''Beyt'' dediği birliği kabul edip, bu birlik Yahudilerde ''Havra'', Hristiyanlarda ''Manastır'', Muhammedilerde ise ''mescid'' ismini alan komünal, harim ve haram bir üretici oluşum olup, ''salat-ı ikâme'' bu prensibi ifade eder ve ''zekât-ı ita'' da üretici dışında kalan girişimcinin kazancının ''bakara:219/2-Nahl:71''e tâbi olarak birliğe katıldığını ifade eder ve bu ekonomik ve sosyal toplum ''Sosyalizm'' benzeri bir sisteme dönüşür ve değer değişimi ve ihtiyaç ekonomisi bu sistemin özelliğidir. Ekonomik ve sosyal eşitlik bakımından ''mizanda vezin'' prensibini kabul etmiştir. Bu sistemin gelişmişi ise ''Medine''dir.
Pek âlâ da organize bir toplum olarak, meselâ devlet kurulduğunda veya beyt yaşamı içerisinde sadaka ve zekât nedir; nasıl ve ne işlev görür?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Saygideger Galip Kardesim,

yazinizi bir kac kere okudum, en bastaki yazinizida, Allah'inizi severseniz arasina yabanci kelime karistirmadan öz bir türkce ve bir kac satir ile bana "ZEKAT" ve "SADAKA" nin anlamini ve kimlerin nerede ve nezaman ve nerelere ve kimlere verilebilir cevaplarmisiniz.

1. Zekat nedir, kimlere farzdir, nerelere, kimlere ve ne zaman ödenir.

2. Sadaka nedir, kimlere farzdir, nerelere, kimlere ve ne zaman ödenir.

3. Müsriflik nedir, hangi durumlarda zekat ve sadakada müsriflik olur?

Sokakta bir yol kenarinda Allah'in kisinda alis-veris arabasi icindekilerden baska bir mali bulunmayan bir Allah'in kuluna aciyip bes on kurus vermekle ile Allah'a karsimi gelmis olurum. Nüfus cüzdanina bakarak müslüman mi degilmi diye bakiptami yardim etmem lazim. Adam dilenmiyor, ben kendiligimden haline aciyip veriyorum. Hepimiz aclik ve susuzluk söz konusu olunca Allah'in bir kulu degilmiyiz, yardimlarda hep ayirim mi yapmak gerekir?

Kimileri kendi özbeöz evlatlarina acimaz iken iste kimileride ben gibi her bir kula acir. Elimden geldigince, her zaman icin imkanlarim yettigince yardimlarda bulunmak istiyorum, hata mi isliyorum?

Elbette ki dünyanin gelmis ve gelecek tüm varliklari bir araya gelseler Rabbimiz kadar merhametli olunmaz. Ve Rabbimiz bu dünyada müslüman olmayanlara da veriyor, müslümanlardan kistigi da oluyor.

Saygi ve selamlarimla.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla