Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12. September 2013, 08:16 AM   #4
mustafabey
Uzman Üye

Tesekkür: 19
41 Mesajina 61 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
mustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud of

Selam Galip Kardeşim;

Açıklamalarına katılmakla birlikte, konuya yönelik görüşlerimi açıklamaya çalışacağım.

Resule yakınlık ve Resulun ailesi; Ehl-i Beyt gibi kavramlar temsilidir, temsil ettiği manalar üzerinde yoğunlaşmak ve düşünmek gerektiğini düşünüyorum. Daha genel açıdan, kendi içinde yaşadığımız topluma uyarlayarak bu kavramları anlamaya ve bakmaya çalışmalıyız. Bu kavramları biraz kendi içinde bulunduğumuz hayata, topluma yaklaştıran bir bakış açısı nasıl olabilir?

Bakara Suresi;
125. Biz, Beyt'i insanlara toplanma mahalli ve güvenli bir yer kıldık. Siz de İbrahim'in makamından bir namaz yeri edinin. İbrahim ve İsmail'e: dönüp dolaşanlar(tayfalar), ibadete kapananlar, rükû ve secde edenler için Beytimi temiz tutun, diye emretmiştik.

126. İbrahim de demişti ki: Ey Rabbim! Burayı(Beyti) emin bir şehir yap, halkından Allah'a ve ahiret gününe inananları çeşitli meyvelerle besle. Allah buyurdu ki: Kim inkâr ederse onu az bir süre faydalandırır, sonra onu cehennem azabına sürüklerim. Ne kötü varılacak yerdir orası!

127. Bir zamanlar İbrahim, İsmail ile beraber Beytin temellerini yükseltiyor. Ey Rabbimiz! Bizden bunu kabul buyur; şüphesiz sen işitensin, bilensin.

128. Ey Rabbimiz! Bizi sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de sana itaat eden bir ümmet çıkar, bize ibadet usullerimizi göster, tevbemizi kabul et; zira, tevbeleri çokça kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin.

129. Ey Rabbimiz! Onlara, içlerinden senin âyetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir resul gönder. Çünkü üstün gelen, her şeyi yerli yerince yapan yalnız sensin.

Beytin temellerini İbrahim ve oğlu İsmail yükseltmiş, temellerini oluşturmuş.
Bu Beyt insanların (aklının) toplandığı, güvene(doğru bilgiye) kavuştuğu, ortaya konan temel değerlerin savunulduğu, bu değerlerin etrafında dönüldüğü, bu değerleri yaşama geçirmek için amel edildiği, insanların kafasında oluşan yanlış bilgilerin hurafelerin temizlendiği, bu insanlık değerlerinin tanıtıldığı, tanımlandığı ve tamamlandığı bir şehir, medeniyet kurulmasını sağlayan DİN’dir.

Bu dinin(beytin) temellerini yükseltilmesinde her gelen resul bir taş koymuştur, değer ortaya çıkarmıştır.

Bu evin yapımında çalışan, mücadele eden herkes bu savaşı veren cihad edenlerdir. Cihad kişinin kendi nefsini kontrol altına alması, dini (beyti) tanıması, kendini eğitmesi şeklinde olabileceği gibi, toplum olarak aynı değerleri, savunmak ayakta tutmak ve hayata geçirmek için verilen mücadelenin hem maddi hemde düşünsel yönleri de verilen cihad kapsamındadır. Hem bireysel hemde toplum olarak insanların aklının başına toplaması, akla uygun hareket etmesi BEYTi oluşturmaktır. Beyt toplanılan, güvenli yerdir.

Allaha iki yol gider, birisi rahmani , diğeri şeytanidir. Her iki yoldakilerde şüphesiz Allaha döndürülecektir.

İki grup,toplum, savaşan iki ordu bunlardır, bu savaş aynı zamanda kişinin beyni içinde, düşüncelerinde oluşmaktadır, yoksa iki ülkenin birbiriyle savaşı değildir. Ülkelerin savaşı çıkar içindir, insanlığı ortaya koymak, insanlık değerlerini yüceltmek için değildir.

Rahmani yolda gidenler, resulün yolundan gidenlerdir, bu yolda giden yolda kalmış, yetim, yoksul olanların doyurulması, desteklenmesi demek, BEYT(dine) davet etmek, tanıtmak, bunun için eğitim yapmak, insanları cahillikten(bilgisizlikten) kurtarmaktır.

Bu işleri yapanlar resulün yakınlarıdır, Beyti temizleyenlerdir, onların yolundan gidenlerdir, dinin amacı insanı, insanlığı ortaya çıkarmaktır.

İnsanları cahillikten kurtarmak için yapılan her türlü eğitim; hem dini eğitim hem de sosyal ve ekonomik alandaki işlerle ilgili oluşturulan eğitim işini yapan kurumların oluşturulması ve ayakta tutulması ve bu alanlarda görev alınması, geliştirilmesi için verilen mücadele, insanlığı ortaya çıkarmak için yapılan Cihadın genelleşmiş şeklidir.

Sad 28
Yoksa biz iman edip barışa yönelik işler yapanları, yeryüzünde fesat çıkaranlarla aynımı tutacağız? Yoksa takva sahiplerini, arsız sapıklar gibimi yapacağız.”

Haşr 20
Ateş ehliyle cennet ehli bir olmaz. Cennet ehli, isteklerine erişenlerdir.

Konu mustafabey tarafından (12. September 2013 Saat 01:33 PM ) değiştirilmiştir.
mustafabey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla