Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. October 2008, 09:49 AM   #2
feridun_45
Yeni Üye

Tesekkür: 0
1 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
feridun_45 is on a distinguished road

selam..
dost 1 dediki:
Meryem26. ayetin açık ifadesinden de anlaşıldığı gibi, Lisanü’l-Arab’ın yukarıdaki ifadesi doğru olup “savm” sözcüğü “konuşmamayı” da kapsamaktadır.

Bakara suresinin 183–187. ayetlerinde Müslümanlar için zorunlu bir görev olarak belirlenmiş “savm”, yememeyi, içmemeyi, cinsel ilişkide bulunmamayı ve konuşmamayı gerektirmektedir..........

öncelikle bakara 183 ve 187 ayaelerinde konuşmama konusu hiç geçmemektedir ve atıf dahi yoktur..

meryem suresi
8(Zekeriyyâ): "Rabbim, dedi benim nasıl oğlum olur? Karım da kısırdır. Ben ise ihtiyarlığın son sınırına vardım."
20(Meryem) "Bana daha hiçbir erkek dokunmamışken, nasıl bir oğlum olabilir? Üstelik ben iffetsiz bir kadın da değilim" dedi.
zekeriya kıssasında savm geçmemekle beraber konuşmaması istenir..meryemde ise konuşmama orucu istenir..

bu iki olaydada ortak ve dikkat çeken nokta sözle insanların ikna edilmesi çoooooook zor olaylar karşısında rahmanın onları susturmasıdır...
ben çevremde artık insanlara konuşmanın fayda sağlamadığı noktada müslümanların bazen susup uzaklaştıklarına hatta içlerine kapanık bir vaziyette fıtratlları gereği kolay kolay kimseyle konuşmadıklarına şahit oldum....

bu ayetleri bu şekilde yorumluyorum ve benimde başıma böylesi zor bir imtihan gelir ve toplumla karşı karşıya kalırsam susmayı adarım şeklinde düşünüyorum...
ama bu ayetlerden yola çıkarak orucun içine konuşmamayıda eklemem

selametle

not:hakkı yılmaz abiyle yaptığım özel bir görüşmede bu seneki ramazan ayında konuşmamayıda oruca dahil ettiğini ve bunun daha çok ve daha berrak düşünmesine sebep olduğunu ,hatta uzun süredir üzerinde düşünüp sonucuna vakıf olamadığı bir çok meseleyi bu haldeyken çözdüğünü ...konuşmamanın düşünmeyi daha sağlıklı ve sonuca götürür şekle soktuğunu söylemişti..çok ilginç ve bir o kadarda güzel bir tespit bence....allah ondan razı olsun ,ilmini artırsın ,hidayet üzereyken canını alsın..
umarım bu konuşmayı kendisinden izin almadan sizlerle paylaştığıma hakkı abi kızmaz...
feridun_45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
feridun_45 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (8. May 2009), Miralay (5. July 2010)