Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23. October 2012, 08:37 AM   #12
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili aorskaya,

Şeytan nedir, iblis nedir?

1- Sizler daha şeytanı ve iblisi karıştırıyorsunuz.

2- Gerçi karıştırmadığınız ne var diye düşünüyrum da; Yok gibi.

3- Kuranda geçen iblis ki arapça kelime kullanımları ve şeytan ayetlerini analiz edermisiniz.
Piramid kardeşim,

Senin her şeyi bilme ve başkalarının da her şeyi karıştırma iddialarını artık bir kenara bırakta, dinimiz hakkında yazıştığımızı ve bunun önemini kavrayarak, yazılarda ileri sürülen fikirleri değerlendir.

Bir konudaki görüş sana göre yanlışsa, yazıdan yanlış kısmı alıntıla ve sana göre olması gerekeni yazsana kardeşim.

Şahsi nitelemerle, karalamalarla yada sataşmalarla dini bilgi paylaşımımı olur?

Son defa olmak üzere, buradaki nitelemelerine cevaplarımı veriyorum. Tekrarı halinde sizi dini konularda bilgisini bile payşamayan, kendi gibi düşünmeyeni dini bilmemekle suçlayarak kaçan bir kimse olarak kabul edeceğim.

ŞİMDİ BURADAKİ ŞAHSIMA YÖNELİK İDDİALARIN VE CEVAPLARIMI YAZIYORUM:

1- Sizler daha şeytanı ve iblisi karıştırıyorsunuz.

Sana kısaca, "İblis bir şeytandır, ama her şeytan iblis değildir" dersem, herhalde anlayabilirsin!

Ben, İblis ve şeytanı karıştırmıyorum, ama sen ve senin gibi bir kaç kardeşim maalesef, meleği rabbimizin gücü şeklinde bir özelliği, unsuru kabul ederken, bazı kardeşlerimizde insanın gücü şeklinde ona ait bir özellik kabul etmektedir.

İblis için ise yine ayrı varlık olarak yok sayıp, insanın nefsi gibi kötü bir özelliği yani insana ait bir eleman olarak kabul ediyorsunuz.

Bunların yanlış olduğunu ispatlamak ve sizlerin anlamasını sağlamak üzerine daha önce sorduğum soruların cevaplarını alamayınca aşağıda tekrar soruları yazdım ve cevaplarınızı bekliyorum. Siz bunları bir cevaplayın, zaten bunları cevaplama esnasında bazı yanlışlarınızı göreceksiniz, cevaplayınca yada cevaplamayacaksanız bildirince diğer yanlışlarınızı da ben göstermeye çalışacağım.

2- Gerçi karıştırmadığınız ne var diye düşünüyrum da; Yok gibi.

Bu tarz komplekslerinizi yenin artık. "Herşeyi bildiğini sanan birisinin akıl, mantık kullanımdan şüphe edilmesi gerekenlerden olduğunu" kavrayın.

3- Kuranda geçen iblis ki arapça kelime kullanımları ve şeytan ayetlerini analiz edermisiniz.

Ben zaten incelemelerimi yaptıktan sonra yazan biriyim. Ama, cevap vermekten bu yöntemle kurtulmaya çalışan sana, karşı tarafa ne yapması gerektiğini söylemek yerine, fikirlerini, düşüncelerini yazmanı öneririm.

ŞİMDİ, MELEK VE ŞEYTAN KONUSUNU VARMI, YOKMU, İNSANA AİT ÖZELLİKLERMİ YOKSA AYRI YARATIKLARMI OLDUĞUNU TÜM OKUYUCULARA GÖSTERMEK ÜZERE AŞAĞIDAKİ SORULARIMI CEVAPLAMANI RİCA EDİYORUM.

CEVAPLAMAK İSTEMEZSEN DE BUNU BELİRTMEN HALİNDE BEN ANLATIMIMA DEVAM EDECEĞİM.

SORULAR:

1- Şeytan, size göre ayrı bir varlık, insandan ayrı bir yaratık olmayıp, insanın kendisi yada insanın nefsi veya insanın kötü taraflarıdır değilmi?

2- Eğer şeytan, insanın bir vasfı ise her insan vefat ettirildiğinde, şeytanında ölmesi gerekir değilmi?

3- Yoksa, şeytanın insandan insana geçen, yani reenkarnasyona tabi olduğunu düşünmüyorsunuzdur değilmi?

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla