Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21. February 2013, 04:06 PM   #6
Eren Erdem
Uzman Üye

Eren Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3
67 Mesajina 122 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Eren Erdem is on a distinguished road

Selamlar.
Toza bulanmış "ruhsuz" bir Kur'an'cı değilim.
Türkiye'de "Kur'an odaklı dindarlık" fikrinin gelişimine uzun yıllardır katkı sunmaya çalışıyorum.
Benim "neci olduğumu merak edenler" kitaplarımı ve gazete makalelerimi okuyabilir, pazar günleri yaptığım tv programını izleyebilir.
Ha eğer bu yazı üzerinden "Kur'an'sız olduğum kanısına varılmışsa"
Benim Kur'an'ım ile, sizin Kur'an'ınız aynı değil demektir.

8.gün gibi "entellektüel geyikler yerine", 8gündür aç yatan yoksulun davasını misyon edinmiş Ebuzer El gıffari'nin meselesini anlatmayı yeğlerim.

Kevni ayetlerin hangisinin "hak" hangisinin "batıl" olduğunu ayırt edecek "furkan" sizin elinizde yoksa, bu benim sorunum değildir.

Şu yazıda anlatılan meselenin "özü" yerine, Vahhabi ulemanın tekfirci üslubuyla meseleye yaklaşabilme özelliği göstermenize şaşırdım.

dileyen 5 yıl önce "hanifdostlar.net" forumunda yazdıklarıma bakabilir.
hanifler.com sitesini ilk kurduğumuzda "katılımcıydım" yoğunluk nedeniyle nadir gelebiliyorum artık. Dileyen buradaki yazdıklarıma da bakabilir.

Ben, "haniflik mücadelesini" bu söylem kendisini ilk kez topluma deklare ettiği günlerden beridir yürüten biriyim. Geldiğim noktada, Cüppeli ahmet tonunda muamele görünce, ister istemez şaşırıyorum...

Tuzu kuru MEALCİLERİN, kapısının önünde yanan ateşi, sokakta ızdıraba kul olmuş insanların çığlığına kulak tıkayıp, Kur'an'da 4 mevsimin geçtiğini konu edinen tartışmalarla egosal tatminin doruklarında ulaşması ilgimi çekmiyor.

Tarihsel perspektif, ideolojik bir olgudur. İSlam'ı aynı zamanda bir dünya görüşü olarak benimsemeyip, serbest piyasanın para tanrısıyla hesaplaşmayıp, emperyalist zorbalıkla kavga etmeyip, millet mermi manyağına dönüştürülürken onlara "yahu şu hadisleri terk edin de müslüman olun" diyen bir aklın, sağlıklı olmadığı kanaatindeyim.

Sokaktan çekilmiş bir Kur'an, her ne kadar reformize edilerek; tarihsel kimliğinden soyutlansa da, "afyondur." Boştur.

Kur'an'ın hayata dair sözlerini, tarihsel bir tutarlılık üzerinden pratize etmek, bunun bir ideoloji olarak yaşama egemen kılınması için vuk'u bulmuş doğal bir eylemdir.

Tabi, "ideoloji" denildiğinde tüyleri diken diken edilmiş indoktrinize yığınların, Kur'an'ı sadec "başörtüsü yoktur, namaz 3 vakittir, namaz 2 rekattır" gibi laf salatalarına malzeme yapması dışında bir sonuç üretilemez.

Bu kitabı, akşama kadar bu kadar eline alıp, bu kadar "pasifleşebilecek" başka bir toplum daha olamaz. Ezilenlerin Rabbi, yeryüzünün zillete düşmüş yoksullarına seslenmiştir. Tuzu kuru kodamanların şifre arayışlarından çok daha evladır bu.

Bilal var ya da yok. Ama eğer varsa; benim anlattığım gibi olduğuna inanıyorum...
Eren Erdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eren Erdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
aorskaya (22. February 2013)