Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30. December 2009, 06:10 AM   #38
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

73/20- Gerçekten Rabbin, senin gecenin üçte ikisinden biraz eksiğinde, yarısında ve üçte birinde (namaz için) kalktığını bilir; seninle birlikte olanlardan bir topluluğun da (böyle yaptığını bilir). Geceyi ve gündüzü Allah takdir eder. Sizin bunu sayamıyacağınızı bildi, böylece tevbenizi (O'na dönüşünüzü) kabul etti. Şu halde Kur'an'dan kolay geleni okuyun. Allah sizden hastalar olduğunu, başkalarının Allah'ın fazlından aramak için yeryüzünde gezip-dolaşacaklarını ve diğerlerinin Allah yolunda çarpışacaklarını bilmiştir. Öyleyse ondan (Kur'an'dan) kolay geleni okuyun. Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve Allah'a güzel bir borç verin. Hayır olarak kendi nefisleriniz için önceden takdim ettiğiniz şeyleri daha hayırlı ve daha büyük bir ecir (karşılık) olarak Allah Katında bulursunuz. Allah'tan mağfiret dileyin. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.
Mavera Kardeşin Namazın rekat sayısı olmadığını söylemesi Nisa suresindeki4/101- Yeryüzünde adım attığınızda (yolculuğa ya da savaşa çıktığınızda), kafirlerin size bir kötülük yapmalarından korkarsanız, namazı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şüphesiz kafirler, sizin apaçık düşmanlarınızdır.

102- İçlerinde olup onlara namazı kıldırdığında, onlardan bir grup, seninle birlikte dursun ve silahlarını (yanlarına) alsın; böylece onlar secde ettiklerinde, arkalarınızda olsunlar. Namazlarını kılmayan diğer grup gelip seninle namaz kılsınlar, onlar da 'korunma araçlarını' ve silahlarını alsınlar. Küfredenler, size apansız bir baskın yapabilmek için, sizin silahlarınızdan ve emtianız (erzak ve mühimmatınız)dan ayrılmış olmanızı isterler. Yağmur dolayısıyla bir güçlüğünüz varsa veya hastaysanız, silahlarınızı bırakmanızda size bir sorumluluk yoktur. Korunma tedbirlerinizi alın. Şüphesiz, Allah kafirler için aşağılatıcı bir azap hazırlamıştır.

103- Namazı bitirdiğinizde, Allah'ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık 'güvenliğe kavuşursanız' namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, mü'minler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır.
Allah unu yağı şekeri vermiş helva yapmayı insanların kendisine bırakmıştır. Bakınız Burada Burak kardeş Normal şartlarda. Allah kainatta yarattığı bütün şeyleri çift yarattığını bu sebeple de namaz rekatlarının da çift olması gerektiğini söylemiş bence bu isabetli bir yakalayıştır. Bakınız peygamber bir imam olarak orada kafirlerin saldırma tehlikesi ile karşı karşıya kalındığında diğer iki guruba birer reket kıldırıyor. kendisi de farklı farklı guruplara kıldırdığı için de iki rekat kılmış oluyor. ben acizane burada peygamberin de diğer zamanlarda iki reket kıldığını söylüyorum. bu kılış şekli sadece önder olma sıfatıyla sadece savaş ve korku anında kılındığını söylüyorum ama namazın dört rekat anlayanlara da neden dört diye eleştirmiyorum ve taklit değilse de böyle anlamışsa allah onu hesaba çakacak değildir. Ama namazı allahon emrettikleri dışında sünnet ile veya sünnet namazı diye bir şey ortaya koyarsa peygamber ilah konumuna getirilmiş olur bu da şirktir.
Biz Burada Namazın rekatlarını tartışıyoruz asıl olan namazın şekilsel ve mekanik olarak olmadığını söyleyenlere cevap hazırlayın. İnsan var ortada Hani Onun ruhu dersen ruh gözükmüyor Ruhu kaldırıp attın mı ortada yemeyen içmeyen konuşmayan zaman geçtikçe kokuşmaya başlayan bir ceset kalır. Namazı kaldırdın mı islam sadece bir ruhu çıkan bir insan gibidir anlam taşımaz.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla