Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. February 2009, 08:42 PM   #3
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Acaba Zülkarneyn’e verilen sebeb nedir?

Kur’an ‘daki ayetlere bakalım.

Mü’min36. Ve kale fir'avnü ya hamanübni lı sarhal le allı eblüğul esbab

“Firavun dedi ki: "Ey Haman, sebeplere ulaşabilmem için bana yüksek bir kule yap!"

Mü’min 37. Esbabes semavati fe attalia ila ilahi müsa ve innı le ezunnühu kaziba* ve kezalike züyyine li fir'avne suü amelihı ve sudde anis sebıl* ve ma keydü fir'avne illa fı tebab

"Göklerin sebeplerine ulaşırsam, Musa'nın tanrısına da ulaşırım. Ben onun yalancı biri olduğunu düşünüyorum." Firavun'a, yaptığı işin kötülüğü bu şekilde süslü gösterildi de yoldan saptırıldı. Firavun'un tuzağı hep kayıptadır.”

Esbab: göğe çıkmayı sağlayan şeyler.

Sad10. Em lehüm mülküs semavati vel erdı ve ma beynehüma feyerteku fil esbab

38/10 Yoksa göklerin, yerin ve bu ikisi arasında bulunanların mülk ve saltanatı onların mı? Eğer öyleyse sebepler içinde yükselsinler.

Esbab: göğe çıkmayı sağlayan şeyler.

Hac15. Men kane yezunnü el ley yensurahüllahü fid dünya vel ahırati felyemdüd bi sebebin iles semai sümmelyakta' felyenzur hel yüzhibenne keydühu ma yeğıyz

“Kim Allah'ın dünyada ve ahirette kendisine yardım etmeyeceğini sanıyorsa; bir sebeple göğe uzansın, sonra öteki ilişkilerini kessin de bakıversin: Oyunu, öfkelendiği şeyleri gerçekten giderecek mi?”

Sebeb: göğe çıkmayı sağlayan şey.

Bakara166. İz teberraellezınet tübiu minellezınettebeu ve raevül azabe ve tekattaat bihimül esbab

“O zaman, izlenenler, kendilerini izleyenlerden uzaklaşıp gitmişlerdir.Azabı gördüler artık,
aralarındaki bağlar parçalanıp koptu.”

Esbab:bağlar

Sebeb:Yukarıdan aşağı sarkan ip. Hurma ağacına çıkmaya yarayan ip.
İp çeşitlerindendir,sağlamdır uzundur. İddia edilir ki ip yukarıya çıkmak veya aşağı sarkmak için kullanılırsa, sebeb olur. Tacu’l Arus.

Kelimenin lügat manası esas alınırsa “sebeb” yukarı tırmanmaya yarayan ipi gösterir. Bu ya yüksekçe bir yerden sarkıtılan iptir. Ya da insanın beline bağladığı tırmanmaya yarayan halka şeklindeki iptir.

devam edecek
dost1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla