Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16. December 2015, 10:13 AM   #29
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İkimizden biri Türkçe bilmiyor yada ne okuduğunu anlamıyor.

Neyse ;
3 Mart 1924 tarihinde Arap harfleri ile yazılan kitaplar yasaklandı. Kur'an?

Arap harfleri ile eğitim yasaklandı hatta 100 lira gibi bir cezası da vardı. Hatta kısa süreli hapis.
Şimdi siz bunu Kur an yasaklandı diye mi anlıyorsunuz yoksa Arapça harfler kur an öğretilmesi mi. Üniversitelerde Arapça harf yasaklanmışmıydı ?

Arapça eğitim öğretimin yasaklanması ayrı konu Kur an yasakladı demek ayrı bir konu.

Elmalılı diye biri var ve pek çok kişi tarafından Üstad deniliyor kendisine. Bu kişi Kur an meali ve tefsiri yapmadı mı ? Hadisler Türkçe ye çevrilmedi mi
Yani Kur an yasaklandı demek maksatlı bir sözden ibaret....
(Dedem öyle diyor demeyin bizimkisi de yok öyle bir şey derdi hep.)

25 Kasım 1925 Hamidiye zırlısı kendi ülke topraklarını Rize yi bombaladı

Ne güzel! bir tarihi olayımız daha oldu.

Sorular pek çok;
1 Neden bombalamışız?
2 Kaç kişi ölmüş
3 Emri kim vermiş
4 Maddi hasar ne kadar.
........
Cevaplarsanız bizde öğrenmiş oluruz.

25 Ekim 1926 Alaturka müzik yasaklandı

Bunun için soruya bile gerek yok. Madem alaturka müzik yasaklanmış Cezası neymiş ?
Öyle ya yasaksa cezası mutlaka vardır. Hangi tarihçi söylemiş.

1931-1950 arası 19 yıl imam yetiştirilemedi.Cenaze gömecek imam bulunamadı

1924 yılında İmam Hatip Mektepleri adı altında 29 merkezde açıldı.[2] Okullar, 4 yıllık ortaöğrenim seviyesinde idi. Bu okulların müdürleri özel bir din eğitimi görmemişlerdi. Daha çok deneyimli eğitimcilerdi ve amaçları Cumhuriyet'e bağlı, aydın din adamları yetiştirmekti. Ders saatlerinin çoğu bilim ve yabancı dil dersleriydi ve dinle ilgili dersler ikinci plandaydı.[7] 1929 yılında sayıları 2’ye düşen İmam Hatip Mektepleri 1930’da öğrenci yokluğu nedeniyle tamamen kapatılmıştır

İmam yetiştirmek için okul varmışta giden yokmuş...

20 mart 1937 Dersim isyanı. Devlet kendi halkı üzerinde kimyasal gaz kullandı.13.000 ölü 12.000 sürgün

Demek kimyasal gaz kullamışız. Ne çeşit bir gazmış bu acaba ?
O internette dolaşan belge diye yutturulan kagitta yazıyormuş mu?
O kimyasal gaz Türkiye de üretilmiş yoksa ithal mi edilmiş.
İthal edildiyse hangi ülkeden ne zaman ?
Yok Türkiye de üretilmişse hangi fabrika...

Demek 13.000 ölü 12.000 sürgün.
Hangi belge ?
1935 Tunceli nüfus 101.000
1940 Tunceli nüfus 94.000

25.000 kişi nerede

Tek bir belgeyi alıp şu kadar kişi öldü denilmez. o belge dediğiniz diğer belgelerle ne kadar örtüşüyor ona bakılır örtüşmüyorsa tarihi belge değil kağıttır sadece.

Tarihi olay bilgi değil seninkiler...
Kulaktan dolma bilgiler . Tarihi bir değeri yok

Darbeler öyle basit bir konu değildir. Devlet yaptı şu oldu bu oldu diye adlandırılamaz.
Siyasi ekonomik sosyal yönleri vardır. Tüm dünya darbe tarihinde olduğu gibi dış politika vardır.
Ancak şu kadarını söyleyeyim
Ben 2007 senesinde ASKERİ bir darbe görmedim.
Ayni yaziyi bir daha cevap olarak sana yaziyorum.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla