Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. May 2010, 08:30 PM   #18
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
1-Yukarıdaki metni eleştiriniz. ne kadar doğruyum.
Alıntı:
Namaz konusunda son gelen bilgilere göre (son bilgilerin nereden geldiğini sormayın, o bambaşka bir konu) şeklsel namaz yoktur.
Şekilsel namaz vardır. Ancak salat namaz değildir.Salatı ikame etmek de namaz kılmak değildir. Namaz niyazdır,tazarrulu duadır,Rabbe yakarıştır.(Araf 55).

Meallerde namaz olarak çevrilen kelime salat ve salat kökünden gelen kelimelerdir. Bunların hiçbiri de doğal olarak namaz değildir.

Alıntı:
Şekilsel namaz adıyla anılanların tamamı dua etmek, tesbih (övmek yüceltmek eksik sıfatlardan uzaktutmak) secde (büyüklüğü kabul etmek) tefekkür (göklerin yerin yaradılışını felan düşünmek) ruku (ezikliğin farkında olmak) kıraat (rabbin huzurundaymış gibi her an görüldüğümüzün farkına varmak) teşehhut (butun bunları oturarak yapmak) gibi şeyler...
Bahsettiğiniz kavramların hepsinin anlamları var.Ancak mesela rüku ve secdede olduğu gibi bizler bugün bu kelimeleri duyduğumuzda hemen aklımıza namazın bir bölümü geliyor.Oysa bunların kelime anlamları var ve bu anlamlar dahilinde Kuranda geçmekteler. Bu gözle okuduğumuzda da hemen bunu farketmek mümkün.

Alıntı:
2-Namaza yaklaşırken abdest alınızdaki namaz hangi kökden geliyor.. orda yardımlaşma anlamındaki namaz mı var? belki birlik olurken temizliğin önemine vurgu vardır, çünkü birisine kirli eller, kirli surat vede kokan ayaklarla yardım edemeyiz.
Arapça bilmiyorum ama epeyce zamandır elimden geldiğince bilgilenerek araştırıyorum. Abdest ayetindeki namaz olarak çevrilen kelime yine salattır.Salatın anlamı neyse,burada da o anlamda kullanılmıştır. Bu konuda sitemizin salat ve namaz bölümünde çalışmalar mevcuttur.

Abdest salat için bir şarttır.Toplu halde bulunulan yerlerde temiz ve derli toplu olmak gerektiği sonucunu şahsen çıkarabiliriz buradan.

Kısaca düşüncelerimi paylaşmaya çalıştım.İnşallah faydalı olmuşumdur Hiç kardeşim.

Selam ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (11. May 2010)