Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16. March 2010, 06:25 PM   #12
Apollonius
Katılımcı Üye

Tesekkür: 97
34 Mesajina 72 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Apollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben en iyisi (zaten öyle yapmak zorundayım) bildiğimle amel edeyim.
sonuçta kimse kıldığı namazla beraber cennete felan gidemez, sadece Allahın rahmeti söz konusu.
Allah tarafından farz edilen bir şey tahminim ve zannımca şekilsel bir şey olabilir.
keza namazdan başka ne farzlar var...

Bunların hepsi hatta daha fazlası namaz gibi farz;
-Akrabaya iyilik etmek
-Kuran okumak (hatta ilk emir)
-Kuranı düşünüp öğüt almak
-Allahtan başka dost yardımcı aramamak ve ona samimice dua etmek
Liste daha bilgili kişilerce uzatılabilir.
namaz neyse bunlarda aynı şekilde emir/farz.

Daha fazla araştırmaya gerek yok, bildiğim şekliyle namaz kılıp Allaha bana bilmediklerimi öğretmesi ve tüm bildiklerimle amel etmeme yardım etmesi için dua edeceğim, Allah samimi kullarını doğru yola iletir. Allahtan başka yol gösterici de yoktur.
O gizlediklerimizide sakladıklarımızıda bilir, yaşadığım ve yaşayacağımı bilene akıl vermek ne haddime, benim niyetim namaz kılmak, niyet etttikten sonra eğer yanlış yaparsam, namazı yanlış kılarsam bilmediğim bir karardan Allah beni sorguya çekmeyecek. Niyetim samimi, farzı yerine getirmek.. Namazdan sonrada gerek ayakta gerek otururken gereksede yatarken Allahı zikretmek bana yine emir, namaz gibi emir.

Çok şükür şimdi aklıma geldi bunlar, yazmadan önce hala kendi kendimi kemiriyordum, aha geldi ilham harbiden sizinlede paylaşmış oldum. Demekki neymiş,,, ağlamayana emzik yokmuş, protestoya devam
Selam kardeşim

Kardeşim Allah ibadetleri ve iyilikleri bizim hayrımıza olduğu için emretmiş.

Kurana baktığınızda günahlar ile ilgili ne görüyorsunuz? Günah tabiri geçen yerlere baktığımızda "kendi nefsine zulmetmek" dendiğini görürüz. Yani günah işlediğimizde kedi nefsimize/benliğimize zulmediyoruz. Günahlar biz göremesek de bir zarara/yıkıma sebep oluyor. Namaz da ibadetler de iyilikler de bu nefse zulmetmenin tersi etki yapıyor olabilir. Tabi bu faydayı hissetmek lazım diye düşünüyorum. Örneğin Allah haricinde herkesten gizli olarak bir fakiri sevindirdiğinizde içinizde duyduğunuz his işte bu nefse zulüm hissinin tam zıttı olabilir. Aslında fakire değil, kendi nefsine iyilik ediyorsun demektir. O hissettiğin his bunu gösterir. Yani nefse fayda hissi bu olmalı demektir. E namazı da kendi nefsimiz için kılıyor isek benzer manevi tatmini hissetmeliyim, yani bana nefsime fayda verdiğini.

Ağzımla anlamını bilmediğim ayetler okuyup bilinçsizce eğilip kalkarken Allahı değil de elektrik faturasını nasıl ödeyeceğimi düşünürsem o manevi tatmine varamam elbet. Ben bunu yaptığımı ilk farkettiğimde önce uzunca bir süre namazı bıraktım. Çünkü namazı Allaha bir fayda olsun diye değil, kendim için kıldığımın bilincindeydim ve bilinçsizce eğilip kalkmanın bana bir fayda sağlamadığını farkediyordum. Sonra bırakmakla olmayacağını çünkü nefsim için yatırım yapmam gerektiğini bildiğim için tekrar başlamaya çözüm olarak namazda okuduğum ayetlerin Türkçelerini öğrendim ve bildiğim şekilde tekrar namaza başladım. Her birinin anlamını bilerek, hissederek, bu sayede dünyadan koparak okumaya başladım.

Halen belki yanlış kılıyorum ama en azından şu an manevi olarak tatmin oluyorum ve nefsime fayda sağladığını hissediyorum.
Aynı zamanda Allahın emrettiği namazın nasıl olduğunu halen araştırıyorum.
Apollonius isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Apollonius Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
bartsimpson (26. July 2012), dost1 (17. March 2010), hiiic (17. March 2010), Miralay (22. September 2010)