Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. March 2011, 09:12 AM   #24
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Geçenlerde Sayın Mustafa İslamoğlu beyin videosunu izledim.
Kendileri sünneti ve tevatürü, daha doğrusu namazı savunurken ilginç bir tez ortaya attı. Ben şahsen buna güleyim mi, ağlayayım mı karar veremedim.

Tezi şöyledir efendim. Dilerseniz arz edeyim.

"Resulullah namaz kılarken orada hazır olan cemaat, resul nasıl namaz kılıyorsa taklid ediyordu. Tabii en arka saftaki kişi namaz esnasında hafifçe eğilerek, resulün namazına bakıp aynısını yapmaya çalışıyordu. Bu da önde namaz kılanla,arkada kılan arasında farklılıklar meydana getiriyordu. Tevatürdeki farklılıkların nedeni bu yüzden oluyordu." mealindeki açıklamasından ibaretti.

Bu mudur abicim? Eğer gerçekten namaz varsa; ki huşu içerisinde olması gereken bir namazın, özellikle sahabiler tarafından bu şekilde kılınabileceğine inanıyor musunuz?

Ayrıca bu kadar önemli olan namaz eylemi tektip bir talimle sahabelere öğretilemez miydi?

Eğer gerçekten şekli olan bir namazdan bahsedeceksek, öyle katı kurallar ve kaideler zincirine bağlı olmayan serbest bir şekilsellik vardır. Bence resul bu konuda sahabeyi serbest bırakmıştır. Kur'anda namazdan enine boyuna bahsedilmemesinin nedeni bu olabilir diye düşünüyorum. Yani "kulum sen bana yaklaş ta, nasıl yaklaşırsan yaklaş" tarzı bir ifadeye rastlamak mümkün gibi görünüyor. Yoksa ellerin,ayakların,belin şekli şemali Kur'anda detaylı anlatılırdı.

Konu Miralay tarafından (18. March 2011 Saat 09:34 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla