Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. January 2013, 07:59 AM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
gavs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yorumlarınıız beeğendim.İsterseniz bunu pratiğe dökelim...
Beş bin tl maaşım var.bir dairem kendimin,2 daireyede borçlanmışım.İstanbuldan deden kalma yerim son beş yıldır %300 PİRİM YAPMIŞ..
BEN NASIL ZEKAT VERECEĞİM?
ne kadar cömert bir soru günümüzün yasantilari arasinda.

Degerli Gavs Kardesim,

sorunu bizler degil Kur'an cevaplandiriyor. 1 araba 1 ev 1 yillik gecim senin ve gecindirmek mecburiyetin oldugun kisiler dahil tüm ihtiyaclarin haricinde artan yardima muhtac kimselere veriliyor.

Nefsine sözünü gecirebilirsen ne ala.

Sormasi ayip ama sorayim bir kere neden 2 daireye borclanmissin acaba, bir tane yetmedimi? Iste böyle Kardesim biri alinir gerisi borclanir mal üzerine mal böyle yüklenmis olur.

Allah yardimcin olsun kararlarinda.

Saygi dolu selamlar ve dualarimla.

Ihsan Eliacik araba kullanmiyorum otobüslerle oraya buraya giyorum diyor, yazilarindan kazandiklarini yaninda calisanlarla paylasiyormus ve kirada oturuyormus. Asagidaki satirlar Ihsan Beyin sitesinden alinmadir örnek olarak sunmaktayim:

Yaptığım araştırma ve karşılaştırmaya göre 2008 AĞUSTOS ayında 4 kişilik bir ailenin asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutar 2.238,52 YTL olarak belirlenmiş. Asgari Geçim Haddi (Yoksulluk Sınırı) gıda, giyim, sağlık, barınma ve eğitim başta olmak üzere, vazgeçilmesi mümkün olmayan 14 zorunlu harcama kalemi esas alınarak tespit edilmiş.

Hz. Ömer ve Hz. Ali’nin görüşüne göre, ihtiyaç fazlası (afv) ortalama asgari ihtiyaç olan yıllık 4 bin dirhemdir. Hesapladığımızda bugün için aşağı yukarı yıllık 55-60 bin YTL oluyor. Biz yıllık değil aylık hesapladığımıza göre bunu aya bölünce aylık 5 bin YTL civarında oluyor. Bunu yukarıdaki asgari geçim sınırı ile kıyasladığımızda demek ki aylık 5 bin YTL’den yukarısı fazlalık oluyor. Bu, normal şartlara, yaşadığınız ülkeye ve kendi halkınızın genel durumuna göredir. Ortalamalar esas alındığında üç aşağı beş yukarı durum budur. Burada amacımın başınıza hesap uzmanı ve ekonomist kesilip kılı kırk yaran hesaplar yapmak değil; Kur’an’da verilmek istenen eşya, mal ve mülke dair bakış açısını günümüze taşıyarak gözler önüne sermek olduğunu lütfen unutmayalım.

Konu merdem tarafından (8. January 2013 Saat 08:24 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: Ihsan Eliacik'tan ilave
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla