Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. July 2017, 11:49 AM   #48
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

16 Nisan tarihinde "Allah'a ve Peygamber'ine savaş açma .......nın nasıl yerine getirilebildiğini sormuştum. Çünkü ayetler "Allah ve Resul'üne" açılacak savaştan bahsediyor. Ama Peygamber ölü, ulaşamazsınız. Allah sana-bana göre bir mevhum, erişemezsin.
O halde nasıl olacak karşınızda bir düşman olmadan, ya da var ama yok olan bir düşmana karşı bir savaş açmak?
Gölge savaşı mı? Yani hayalinde yaşatarak sırf kendini tatmin mi?

Şu ayeti değerlendirir mi siniz?
49-Hucurat-9:" Ve bilin ki Allah'ın elçisi içinizdedir. ......."

Bu ayetin çeşitli Türkçe yazılımlarında "aranızda" diye çevrilerek Resul hayalet yapılmaktadır. O asırlarca önce öldü. Aranızda demek O'nu hayalet, hurafe yapmaktır.
Ama O bize yön veren, kişiliğimizin düzenlenmesini sağlayan içimizdeki bir ruhsal durumumuz, bir karakterimiz, bize yön veren bir his ve hissiyatımız.

Neden?
Çünkü Kitap bir tarih kitabı değil beni bana anlatan ve gitmem gereken yönü, üstün bir yaşama/cennet yaşamına ulaşma yollarını gösteren bir kılavuz.
Resul de bana, sana, bize içimizde bir manevi his olarak o yöne yönlendirici bir ruhsal güç.

Allah size, siz de Allah'a nasıl savaş açarsınız?

Şu ayete bakalım:
“Ant olsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz. Biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kaf-16)

Yukarıdaki ayet Resul'ün içimizde olduğunu, bu ayet de Allah'ın da içimizde olduğunu söylüyor.

Lütfen bu konuyu ve,

3-Al'i İmran/31:
"De ki: “Eğer siz Allah'ı seviyorsanız, o taktirde bana tâbi olunuz ki Allah da sizi sevsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve Allah "Gafur"dur, "Rahîm"dir.”

ve 9-Tevbe-128:
"Andolsun ki; size, sizin içinizden azîz bir Resûl geldi. Sizin üzüldüğünüz şey, O'na ağır gelir (O'nu üzer). Size çok düşkün, mü’minlere şefkatli ve merhametlidir."

ayetlerini de burada konumuz yönünden değerlendirir misiniz?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (30. December 2020 Saat 06:52 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla