Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20. May 2013, 10:38 AM   #3
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Beyni Yikamak

Yüce Allah dine hüküm koymada bir serbestlik tanimadigi halde, bu hakki kendinde görenlere ne buyurulmali?

Mesela mezhep alimlerinin görüslerinden bir örnek verecek olursak, isteyen kendi arastirsin bu sacmaliklarla burada satirlari doldurmaga niyetim yok, ölü eti (insan ölüsü) (!)

Kendi görüslerine göre karar veren bu alimler acaba neden kul ile Allah arasina girmislerdir? Nerede kaldi insanin özgür iradesiyle secim hakki?

Bir takim kararlar ile insanin beynini zaten yikamis bulunmuyorlarmi?

Hangi alim böyle bir durum karsisinda kalmistir, hangi alim böyle bir olay yasamistir?

Ölmemek sartiyla yiyebilir veya yememesi lazimdir diye kararlar vermeden önce, yüce Allah'in her bir insana tanimis oldugu özgür irade secim hakkini ne hakla sinirlandirabiliyorlar?

Her insanin degisik bir karakteri oldugu gibi, aclik duyma, susuzluk, acima, sevinc vb. gibi hisleride ayricalik gösterir.

Kimse hickimsenin kac gün ac kalarak yasamasi gerektigini, hangi durumlarda neye nasil ne kadar yiyebilecegini sarta tutamaz.

Seker hastasi olanlar ne yapsin bu durumlarda?

Kardesinin ölü etini yemekten bak nasil da tiksindin diyen Rabbimizin ayetini nereye koymali?

Demek ki her insan zorda kaldigi durumlarda kendisi karar vermeli. Ahiret günü ha iste bu yada su imamin yasalariyla hareket ettim diye gülünc ve acikli bir duruma düsmemelidir insan.

Baska birinin aklini kimse idare edemez. Herkes kendi akliyla hareket etmek zorundadir.

Kimin oruc tutma ve tutamama gücü oldugunu baskasi kararlayamaz.

Olaylari icinde olanin kendisi degerlendirebilir ancak.

Seytan dahi ahirette sorumlulugu üstünden atabiliyor, ben zorla yaptirmadim diyebiliyor ve kendini temize cikarabiliyor.

Bir alimin hapislerde gecirdigi ömrünün veya ödürülmesinin sonucu olarak dinde önder görülmesini gerektirmez. Onun cihadi kendisinedir biz sorumlu degiliz bunlardan.

Hem dinde zorluk yoktur derler, hem de kimin nasil ve ne hallerde dis doldurup doldurmamasina kadar karisirlar.

Hayizli kadinin hallerine karisirlar. Yahu birakin hayizli kadini kendisi karar versin, onun sancisini, akittigi kani üstleniyormusunuz ki kararlarinda üstlenmek görevine ortak oluyorsunuz? Nerede kaldi bunun akil kullanilmasi?

Yetimin cektiklerini yetim bilir, zalimin zulmünden aldigi zevki zalimin kendisi bilir.

Kutuplarin soguklugunu eskimolar, ekvatorun kavurucu sicagini orada yasayanlar bilir. Kalkip ta oradakilere nasil yasamalari lazim geldigini bir avrupali karar veremez. Yardimlarda bulunabilir, ama yasalar koyamaz/koymamalidir. Düzen bozulmamalidir.

Komünist ülkelerde dahi koyduklari yasaklar ile insanlarin kalblerine ve iradelerine yasaklar koyamamistirlar. Bir irade ve bir kalp ölecek olursa insanin insan olmasindaki özelligi kaybolur, hayvanat bahcesindeki seyirlik hayvanlara dönerler.

Herkes kendi yaptigindan sorumlu olduktan sonra, ister seytaninin vesveselerine uyar isterse uymaz. Bunu alimler tayin etmez. Karismaya haklari yok.

Bunu yapin sunu yapmayin demelerine bile lüzum yok. Kur'an zaten aciklamistir neyin ne oldugunu.

Okullarda ögrenim kitaplari niye vardir acaba? O kitaplar olmasa her ögretmen kendi arzusuna göre ögretim yapmaya kalksa düzen bozulmaz mi? Her bir sinifin egitimi degisik kurallara göre uygulansa kimin egitimi kimden üstün olup olmadigi nasil anlasilir?

Bunun icindir ki bastan belli olan kitaplardan ögrenilir ve sinava tutulunur.

Aynen okul misali, hayatimizda da bir KITAP/KUR'AN uygulanmasi lazimdir ki, neye uyup uymayacagimizi bilelim. Kur'an disi kaynaklar aynen okul disi kitaplar misaline düser. Okul disi kitaplardan sinava mecburiyet yoktur.

Araba tamircisi olmak isteyen ciftlikteki tarla egitiminden sinava tutulmaz.

Astronot olmak isteyen denizalti egitimine tabi tutulmaz.

Bir düsünün hele, carsafli bir hatun dogum sancilariyla carsinin orta yerinde kalsa hali ne olacak? Iffeti korunsun diye teklif edilen yardimlari terstliyecekmi?

Bir haci baba yolda araba sürerken yerde bayilmis yatan bir yabanci bayani görmemezlikten gelip gaza basarak uzaklasacakmi?

Insanligimizin sinirini kimler tayin edecek, her insanin kendi vicdani mi yoksa ben en iyisi bilirim ayaklarinda olan birileri mi?

Allah'in rizasini kazanmak isteyen sorumlu tutulacagi Kitap'i terketmez.

Biz müslümanlar hic bir zaman Allah'tan baskalarini ilah edinemeyiz.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla