Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. August 2013, 01:13 AM   #2
ates demir
Guest

Sevgili Barış
Merhaba
Çoğu kez duygularımı yada düşüncelerimi ifade etmekte zorlanıyorum. Umarım emin olma/iman hakkında düşündüklerimi tam yansıtabilirim. Şimdiden bağışlayın.
Allah bir insanla ancak resulleri aracılığı ile veya perde arkasından konuşur. Buradaki resulleri kanımca dar manada algılıyoruz. Kuranda resul/nebi kelimelerini hem ayrı ayrı hem de aynı anda içeren ayetleri taradığımda gördüğüm şey buydu. Nebi ve resul her iki kelime anlamı farklıydı ve geleneksel algıdan daha genişti. Lütfen bakınız.
İkinci dikkate değer nokta Allah ın kulları arasında zerre haksızlık yapmayacak derecede adil olmasında saklıydı. Madem öyle, Allah bu derece adil, o zaman herkes fıtraten eşit olmak zorundaydı. Öyleydi de. Fark Allah ta değil, kişilerdeydi.
Ayrıca ilaveten Rabbi olarak Allah ı seçme; elestü bi rabbikum sorusu ve bela yanıtı da aklınızda bir köşede dursun.
Sonra Allah ın her yerde her zamanda her insana Rab/yol gösterici olma durumunu ve bu zorunluluğu Allah ın adaleti çerçevesine oturtun.
Bu zorunluluktur çünkü sizin benim değil Allah ın adaletinden bahsediyoruz. Zerre haksızlık olmayan zerre şaşmayacak o adaletten.
Şimdi ben size desem ki örneğin dünya düzdür ve siz bundan EMİN OLursanız dünyanın düz olduğuna iman etmiş olursunuz. Yani bir durum veya biçimden EMİN OLmak iman.
Şimdi örneğin ben desem ki farzı misal vicdandan size seslenen resulleri aracılığı ile Allah tır ve örneğin sizde bundan EMİN İSENiz iman etmiş oluyorsunuz.
Şimdi örneğin ben desem ki renk körleri kırmızıyı mavi algılar ve siz renk körü olmadığınız halde belki araştırarak belki araştırmadan sözümden EMİN İSENiz, bir duruma, bir söze, bir algıya karşı takındığınız TAVRI belirtirsiniz. Sizin bu durumunuz imandır, sıfatınız iman edendir.
Offf sanırım yine anlatma güçlüğü çekiyorum. Betimleme/imgeleme değil ama bunu ORTAYA ÇIKARma konusunda az kitap OKUmanın sıkıntısını yaşıyorum herhalde.
Son günlerde huzursuzum/uykusuzum/yoğunum/çok fazla kendimle alakalı sıkıntıyla meşgulüm. Bağışlayın.
Ancak bu kadar ifade edebiliyorum.
Bugün ego denizine içinde taş olan bir şişe daha fırlattım. Taşın üstünde şu yazıyordu: KORKU
Barış üzerine olun.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (15. August 2013)