Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. May 2011, 03:12 PM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Değerli kardeşim.

Alıntı:
Ben hayatı çok mu kurcalıyorum bilemiyorum.Sizler ve bende çok şanslıyızki aklımızı eğitimimiz sayesinde kullanabiliyoruz ancak hayatı sadece çocuklarına bakmak zorunda olan eğitimsiz dul bir anne için hayat farklı.O belki Kuranı tanıyamadan ölüp gidiyor.Ama saf tertemiz yüreğiyle yetiştiriyor çocuğunu.Bu insanlar bizler gibi o ayetten girip öbüründen çıkıp kelimelerin anlamlarını defalarca yorumlamayı bırakın dinlenecek vakit bulamıyorlar.Belki fakirlikten belki hastalıktan ölüp gidiveriyolar.O insanların farkı nedir?Ben bu kadar araştırıp sürekli kurcalayıp hayatı kompleks bir hale getirp bu kez yapmam gerekenlerden mi kaçıyorum acaba?Bu insanların sınavı farklı da olsa onların belki kısa belki uzun ömürlerinde anca belki yaşlı ve hastayken dinlenme fırsatlatı olacak peki bu insanlar günahkarmı sayılacak bir kere bile kuran okuyamadıkları için?Yani şöyle mi düşünmeliyiz basitçe, "Ne yapalım okumayı öğrenselerdi " şeklinde mi düşünmeliyiz?Bu insanların konumu nedir sizce?
Bakara 286
Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. Herkesin kazandığı (hayır) kendine, yapacağı (şer) de kendinedir. Rabbimiz! Unutursak veya hataya düşersek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği işler de yükleme! Bizi affet! Bizi bağışla. Bize acı! Sen bizim mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et!

Bakara 233
... Bir insan ancak gücü yettiğinden sorumlu tutulur ...

bir diğeri
Alıntı:
Ya da yine biz gibi düşünmeyen bakış açısı farklı olan günümüz çalışan insanlarını düşünelim..İmkanı, zamanı ve eğitimi olan bu insanlar ise sadece tercih etmediklerinden araştırmıyor ve okumuyorlar. Bu insanlar belki gülücükler saçarak hayattan keyif alıyorlar, güzel güzel yaşayıp gidiyorlar..Dizileri izleyip dedikodu yapıyor, güzel yerleri geziyor, iyi bir yerde yaşamak, lüks ev eşyalarına ulaşabilmek ve evlatlarını en çok prestiji olan pahalı okullarda okutup onlara prestijli meslekler kazandırmak adına hayatlarını yaşıyorlar..Öyle ya da böyle benim sahip olduğum hiçbir kuruntuya karışıklığa vs sahip değiller.Zaman kaybı olarak bakıyorlar "Kuran okumaya ve ibadete".
Hicr 3
Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalaya dursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler!

Tûr 12
Ki onlar daldıkları batıl içinde oyalanıp duranlardır.

Necm 61
Ve siz gaflet içinde oyalanmaktasınız!

Bakara 212
Kafir olanlar için dünya hayatı cazip kılındı. (Bu yüzden) onlar, iman edenler ile alay ederler. Oysa ki, (iman edip) inkardan sakınanlar kıyamet gününde onların üstündedir. Allah dilediğine hesapsız rızık verir.

Âl-i İmrân 185
Her canlı ölümü tadacaktır. Ve ancak kıyamet günnü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise aldatma metaından başka bir şey değildir.

Tevbe 55
(Ey Muhammed!) Onların malları ve çocukları seni imrendirmesin. Çünkü Allah bunlarla, ancak dünya hayatında onların azaplarını çoğaltmayı ve onların kafir olarak canlarının çıkmasını istiyor.

Tâ-Hâ 131
Sakın, kendilerini denemek için onlardan bir kesimi faydalandırdığımız dünya hayatının çekiciliğine gözlerini dikme! Rabbinin nimeti hem daha hayırlı, hem de daha süreklidir.

Rûm 7
Onlar, dünya hayatının görünen yüzünü bilirler. Ahiretten ise, onlar tamamen gafildirler.

Alıntı:
İbadetlerimi doğru yapabilmek ve yine Kuran-ı Kerim i doğru okuyabilmek için bana hangi tefsir veya hangi benzer kaynakları önerirsiniz
.

Kuran başlıbaşına Yüce yaratıcının tefsiridir ve apaçıktır. Onda düşünenler için herşey açıklanmıştır. Tefsire gerek yoktur ancak ayetlerde derinlik yakalamak için Tarih ve dil bilimi başta olmak üzere diğer bilimlerde ihtisas yapıp derinleşmek nasip işidir.

Yûsuf 1
Elif. Lam. Ra. Bunlar, apaçık Kitab'ın ayetleridir.

Âl-i İmrân 7
Sana Kitab'ı indiren O'dur. Onun (Kur'an'ın) bazı ayetleri muhkemdir ki, bunlar Kitab'ın esasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onu tevil etmek için ondaki müteşabih ayetlerin peşine düşerler. Halbuki Onun tevilini ancak Allah bilir. İlimde yüksek payeye erişenler ise: Ona inandık; hepsi Rabbimiz tarafındandır, derler. (Bu inceliği) ancak aklıselim sahipleri düşünüp anlar.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Anonymous (30. May 2011), dost1 (29. May 2011), merdem (8. February 2013), Miralay (28. May 2011), nerdogan (28. May 2011)