Tekil Mesaj gösterimi
Alt 1. April 2013, 02:12 PM   #4
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

İşte bütün bunlara sebep, aslında;
Toplumsal barış ve toplumsal bütünlük adına, İslam ile demokrasiyi, Müslümanlık İle laikliği özdeşleştirmeye çalışanlar, bu ülkede yaşayan insanları laiklik ve demokratlık dayatmasıyla karşı karşıya getirenler, aynı cahili kafaya sahip kimselerdir.
ÖNCELİKLE VE ÖNEMLE ŞU GERÇEĞİ BELİRTMEK İSTERİZ Kİ, TOPLUMSAL BARIŞ, İDEOLOJİK DÜZLEMDE VE İDEOLOJİK KİMLİKLERLE GERÇEKLEŞMEZ!
Henüz bu gerçeği fark edemeyen siyasilerin veya sosyologların, uzun asırlar toplumsal barışı sağlayan islam'ın, bu barışı nasıl sağladığını dikkate almaları ve hiç olmazsa islam'ın bu gerçeğinden faydalanmaları gerekir.
Farklı dil, din ve ırklara sahip olan insanlara sahip olan toplumlarda Islamın hakim olduğu dönemlerde, islam; toplumsal barışı nasıl sağlamıştır?
Bu insanları tek bir kimlikte toplamaya, tek bir kimlikte bütünleştirmeye çalışarak, kimlik dayatmasında mı bulunmuştur? Hayır, elbetteki hayır!..
Herkesin kimliklerine saygı göstermiş, saldırılmadıkça kimseye en ufak bir baskıya bile izin vermeden, inançlarına göre yaşam hakkı sunmuştur. Böylece herkes kimliklerini tercih hakkına sahip olmuşlardır.

Ben KÖR CAHİL olduğum için kusura bakmayın siz ehil sinizdir yada ehilin kimin olduğunu kimin olmadığını daha iyi bilirsiniz ( İran ülkesi gibi)
Demokrasi yönetim şeklidir hüküm belirtmez sizin dediğiniz anlamda tek hükmü halkın yönetime katılmasıdır. Kuranın buna karşı değildir.
Laiklik ülkemizde Fransızları Laikliği gibi de değildir Amerikan laikliği gibide değildir. Türk laikliği insanı ve devleti dinden ayırmaz bilirki devleti insanlar oluşturur. İnsanlarda iman etmeye eğilimlidir fitrat gereği.
Sadece Hoca efendiler -şehylere - pirlere- abdallara- veli lere kalmasın din diye uğraş vermiştir. Bu sebele din ile ilgili işlerde doğru nasıl ulaşabiliriz bulmaya çalışmıştır.
(Unutmayın bu ülke Allahın olmayan din yüzünden neler çekmiştir.)

İdeolojik Düzlemden ne kastetiniz anlamadım ama İslam da bir İdeolojidir Allahın insanlara dikte etiği bir ideolojidir ister kabul edersiniz ister etmezseniz
Neden İslam ideolijidir ;
İslam inanların yaşamlarına yön verir, hak hukuklarını belirler, vs
Yani islam bir ideoloji diyebiliriz.
Size göre ideoloji toplumsal barış sağlamıyor.

Uzun üsre İslamın toplumsal barışı sağladığı İslam Ülkesi hangisidir ?
(Osmanlı bizim bildiğimiz anlamda kabul ettiğmiz anlamda Kurana uygun bir yapı değildir)

Türkiye cumhuriyetinde zorla kimlik baskısı yapılması belli ideolojilerin uydurmasından başka
( Yanlı bakmadan düşünürseniz kolayca bulursunuz)

Dediğinize göre;
İlk önce yönetici sınıfı imanlı olacak sonra halk imanlı olacak toplumsal barış sağlansın.
Hadi sağlayın Türkiyede Müslüman olduğunu söyleyen bir yönetim var Halkın büyük çoğunluğu da müslüman olduğunu söylüyor. Neden hala toplumsal barış sağlanmıyor ?
Sağlanmıyor çünkü imanları yetersiz diyorsanız yada yanlış şekilde inanıyor derseniz eğer
bende derim ki ;
İnancın doğrusunu nasıl ayır edeceğiz. Kuran ile diyorsanız o zaman şöyle bir sonuç çıkacak bana göre onlar yanlış onlara göre ben yani zor.

Tüm bu zorluklarda ben Demokrasiyi de bırakmam Laikliğide.
Şu an demokrasi olmasaydı biz böyle bir sayfada bu konuşmaları yapamazdık tutklanır hapse atılırdık Zındık-Kafir - Ateist diye idama kadar yolu var.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (1. April 2013)