Tekil Mesaj gösterimi
Alt 9. January 2011, 05:54 PM   #4
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of

Sayın Snobyx. Yazdığım yazının başlığına sanırım bayağı kızmışsınız. Unutmayın ki nasıl Sayın Yılmazın yazılarında yazdığı, hatta çok büyük iddialarla salât sözcüğü gördüğü her yere, parantez içinde kendi anladığını yazmış ise, bende kendi anladığım anlamı, bir iddia vesilesi yapmamın ne sakıncası var. Karşımdaki bir fikri, büyük bir iddia ile söyleme özgürlüğüne sahipse, bende aynı konunun tam tersine, iddiada bulunmamı niçin bana çok görüyor ve bu sözleri söylüyorsunuz? Buna sinirlenmenizi doğrusu anlayamadım. Bu yazının altında dikkat edin, benim ismim var. Ben kur’an dan anladıklarımı yazdım ve Sayın Yılmazın düşünceleri, yine benim kur’an dan anladığıma göre, bana göre doğru değil dedim. Ama size göre doğruysa, bunca sözü bana söylemenizi doğrusu yadırgadım. Yanılıyorsam bundan siz sorumlu değilsiniz, fakat bu sinirlenmeniz niye? Sizin inandığınızın tam tersini, büyük bir iddia ile savunamaz mıyım? Bu düşünce ve davranışlarla ne yazık ki tarikat ve cemaat eksenli sitelerde çok karşılaşıyorum. Burada bu şekilde karşılaşacağımı doğrusu tahmin etmedim. Elbette herkez farklı düşüncededir, ama önemli olan saygı çerçevesinde, tüm bunları konuşmamız gerekir tabiî ki.

Ben yazımda Sayın Hakkı Yılmazı dine fitne fesat karıştıran bir kişi olarak işaret bile etmedim. Ama sizin bu sözlerinizi okuyan esas yanlış düşünebilir. Benim bu konuda rahatsız olduğumu söylemişsiniz, kim söyledi benim rahatsız olduğumu? Bakın bir yazıyı sinirle okursanız, cevabınızda böyle sinirli sözlerle dolu olur. Ben kimseden rahatsız olmam, çünkü ben kendimden sorumluyum.

Yine bana çok kızdığınız belli oluyor ve bakın bana şunları söylemişsiniz.

( Bütün yazılarınızın Kuran'ı anlamaya yönelik iyi niyetli çalışmalar olmakla beraber ilmi temellerden yoksun olduklarını üzülerek size bildirmek isterim.)

Söyledikleriniz çok doğru, ben hiçbir zaman ilmi bir yazı yazdığımı bir kez dahi söylemedim. Bunu söylemek aptallık olur zaten. Yazdığım tüm yazılarda benim işlediğim tek bir tema vardır. Allahın kitabını gelin anladığımız dilden okuyalım. Üzerinde düşünelim, bakın o zaman bizlere öğretilen yüzlerce yalan, uydurma inançların nasıl farkına varacağız o zaman diyor ve toplumu kur’a na davet ediyorum. Bu zaten rabbin bizlere emridir. Hatta birçok yazımın son kısımlarında da, yazımı okuyanlara hatırlatıyor bu yazdığım ayetlerden anladıklarım beni bağlar, çünkü benim ayetten anladıklarımdır diyorum. Daha da ileri gidip bende bir beşerim hata yaparım, bu yazdıklarımın doğru olup olmadığını, lütfen sizlerde kur’an a müracaat ederek, kontrol ediniz diyorum. Bu sözleri söyleyen, söylediklerinin kontrol edilmesi gerektiği uyarısını yapan bir insan, zaten ilmi bir yazı yazmadığını baştan söylemiş olmuyor mu? Bizler birer öğrenciyiz, kur’an öğrencisi. Bizler elimizdeki rehberden ilim almaya çalışıyoruz, onu anlamak onun nuruyla nurlanmak için çabalayıp duruyoruz. Belki birileri çıkıp, ben ilmi yazı yazdım diyebilir, doğruda olabilir, ama bizlere düşen din adına yazılan tüm ilmi yazıları, kur’an süzgecinden geçirmek olmalıdır. İlmin merkezi KUR’ANDIR. Tüm âdem kulları da kur’an ilminin öğrencileridir. Beşerin yazdığı ilmin peşinden gitmek yerine, Rabbin ilmi kur’anın peşinden gidip, onu anlamaya çalışalım ki, bizlere bakın bu din adına ilmi bir yazıdır dediklerinde, kontrol edebilme imkânımız olsun.

Değerli arkadaşım, ben ne ilim adamıyım nede böyle bir iddiada bulundum. Bende sizi gibi bir insanım, her zaman hata yapabilirim yanılabilirim, ama benim gibi düşünmeyenlere de asla kızmam, daha doğrusu böyle bir yetkiyi kendimde bulamam.

Söylediğiniz gibi din bireysel yaşanan bir olgudur, kimin ne söylediği neler yaptığı değil, esas birey olarak bizlerin ne doğrultuda gittiğimiz önemlidir. Bakın ben tıpkı sayın Yılmazın kendi düşündüğü, inancı ve kur’an dan anladığı şekliyle yazdığı tüm yazılara saygılıyım elbette, ama acaba benim bu düşünceye karşı oluşuma acaba neden saygı duymadınız? İşte NOT hanesinde yazdığınız olgu ve düşünce böyle oluşuyor. Yazdığım yazılar bazı yerlerde, işine gelmediğinde hemen siliniyor ve siteden atılıyorsunuz. Bu bana çok yapılıyor. Peki, sizin onların yaptığından çok mu farklı davranışınız? Bana sinirle cevap vereceğiniz yerde, fikri savunmaya geçip ayet bazında düşüncenizi kanıtlasaydınız, daha doğru olmaz mıydı? Bir Hanife yakışan tavır bu değimli? Sizinde fark ettiğiniz gibi İslam ı bireysel yaşamadığınız, bireysel algılamaya çalışmadığınız takdir de, yanılma payınız çok daha fazla olacaktır diye düşünüyorum.

SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
halukgta Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Derin Düşünce (18. February 2011), Miralay (10. January 2011), pramid (9. April 2011)