Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. October 2008, 05:36 PM   #28
horasan
Yeni Üye

Tesekkür: 1
7 Mesajina 11 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
horasan will become famous soon enoughhorasan will become famous soon enough

-- Sayın Evvab_İnsan, ben Alevi İslam kelimesini kullandığım için sanırım bu açıklamayı yapma gereği duydunuz.

-- İslam her çağa ayak uyduracak bir dindir. Bu yüzden ''Allah katında din İslam'dır.'' Kuran-ı Azimüşan'a dikkat edin; bir ayetin bazen 7 bazen 70 yorumu vardır. Ki kuran-ı Azimüşan'ın sırlarına hala erilemeyen ayetlerde mevcuttur.. Bunun örneklerini sizlere gösterebilirim..

-- Bakın; bir ayette geçer ''Hırsızlık yapanın ellerini ve ayaklarını ibret olsun diye kesin''

Bu ayeti İslam olduğunu iddia eden ülkelerde bakın nasıl uyguluyorlar. İnsanların çocuk, yaşlı demeden diri diri ellerini ve ayaklarını kesmektedirler. Bu yoruma ne denir ? Biz; Arap (Emevi) anlayışı diyoruz.

-- Böyle yorumlamış İslam olduğunu iddia eden ülkeler. Gücünüz yetiyorsa bu yorumu değiştirtin. Böyle bir anlayış yok diyebilir misiniz ? Doğru veya yanlış orası ayrı bir mevzudur.

-- Alevi İslam yani Türklerin ; Hacı Bektaşların, Mevlanaların, Yunus Emrelerin, Pir Sultan Abdalların Kuran-ı Azimüşan'ı yorumlamasında böyle bir uygulama yoktur.. İnsanca muamele edilerek sorunun kökenine inerler.. Sorgularlar, çözüm önerileri üretirler. Sonuçta ona yardım edilir. Çünkü bir fiilin işlenmesinde belli bir sebep vardır. Onun ellerini ve ayaklarını hırsızlıktan kestik derler..

-- Hanifi, Hambeli, Şafii uygulamalarını az çok biliyorum. Birinde vacip olan diğerinde farz olabiliyor. Birinde haarm kılınan diğerinde helal kılınabiliyor.

Peygamberin Mezhebi Dört mü İdi
Hanifi Şafii Nikahını mı Kıydı
Yoksa İmam-ı Maliki Hambeli miydi
Ehlibeyt Mezhebe Var Biyatımız..

Aşık İbreti..
horasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla