Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. October 2008, 09:50 AM   #23
EVVAB_İNSAN
Uzman Üye

EVVAB_İNSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 35
42 Mesajina 53 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
EVVAB_İNSAN is on a distinguished road

Selam saygıdeğer msp1955 kardeşim sorduğunuz soruyla konuyu biraz daha açmamıza yardımcı oldunuz şahsınıza teşekkür ederim. Yazdıklarınızdan anlıyorum ki bir çok arkadaşlarımız gibi sizde bizi anlamadan yargılayanlardansınız canınız sağ olsun RABBİMİZ bize yeter ama biz üzerimize düşeni yapalım taktir YÜCE ALLAH’IN dır. Aşağıda daha önce arkadaşlarımızın yapmış oldukları bir çalışmayı sunuyoruz.

Haniflik = Çekirdek İman

Ben Hanifliği hep çekirdek (öz/fıtrat) iman olarak tanımlamışımdır. ISLAM genel çerçeve ve ASIL olandır. Bu tanımlama/sıfatlar hep ISLAM dairesi içerisinde olup ALLAH'ın bizzat kendi yaptığı tanımlamadır. (Ayrıntı)

Allah haricinde kullar hiç bir zaman ISLAM kelimesinin önüne-arkasına, berisine-ötesine bir takım yakıştırma YAPAMAZ. Bu yapıldığı andan itibaren ISLAM dairesinden sapma olur. Ben çevremdekilere bunu anlatırken kullandığım teşbihi buraya da yazayım.

Islam'ı bir ATOMa benzetir isek; atom çekirdeği= Hanifliktir.........Ama atom bir bütün haldedir. Atomu çeşitli bahaneler altında parçalamaya kalkarsanız............?

وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِنْ بَنِي ءَادَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنْفُسِهِمْ أَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ قَالُوا بَلَى شَهِدْنَا أَنْ تَقُولُوا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ

7/172 Bir de Rabbin, Âdemoğullarından, bellerindeki zürriyetlerini alıp da onları kendi nefisleri üzerine şahit tutarak: "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" dediği vakit, "belê Rabb!imizsin, şahidiz" dediler. Kıyamet günü "Bizim bundan haberimiz yoktu." demeyesiniz diye (yapmıştık).

Yukarıdaki ayette "...bellerindeki zürriyet..."ten benim anladığım GENETİKtir. Yani bir inanç geninin olduğu ki geçen ana haber bülteninde adını anımsayamadığım yabancı bir bilim adamı "inanç geni"nin olduğunu bunu bulduğunu söylemişti. Şu anki verilerle durum böyle. Lakin ileriki yıllarda gen haritası tam çıkarılıp üzerinde daha detaylı çalıştıklarında tüm dünya belki de 7/172. ayetin mucizesinden bahsedecek. Aynen Hz. Süleyman'ın asasını yiyen dabbenin hal dili ile, cinlere: "Gaybı Allah'tan Başka Kimse Bilemez" Allah Kelamını ıspatladığı gibi. 7/172 için de bir canlı debelenecek belli.....

Yani: Aslında hiç bir Elçi gelmese dahi, Allah'ı bulup ona iman etmek için gerekli donanım Allah tarafından önceden verilmiştir. Bu yüzden ben Elçilerin gönderilişini Allah'ın insanlara Ekstradan bir Rahmeti Olarak algılıyorum. Nefsimizde öz benliğimizde olan Yaratıcı ve TEK olan Allah inancı(haniflik) var aslında ki Rabb'imiz bu yüzden buna FITRAT DINI diyor. Yani fıtratımızda doğalımızda bu var. Lakin bu var saf fıtrati imanı, Anne-baba, çevre ve kişisel özelliklerimiz unutturabiliyor hatta inkar ettirebiliyor. İşte SORGULAMA bundan dolayı hayati önem taşımaktadır. Yani bizde olanı bulmamız tahkik etmemiz gerekiyor. Taklidi iman, Allah'ın bizden istemediği bir inanç etme şekli değildir. Çünkü taklidin/taklitçiliğin köklerinde işin özünü bilmeme yatar.

Maalesef, Kur'andan bihaber olan müslümanlar, "hanif" kelimesini ilk duyduklarında ayrı bir din veya yeni bir akım sanıyor. Oysa Haniflik ayrı Islam ayrı diye iki ayrı din yok! Peki o halde neden haniflik(sıfır şirk) tanımı Kur'anda geçer. İslam'ı benimsendiği halde; müslüman anne ve babadan doğanlar islamı hazır çablon şeklinde onlardan, yani atalardan alıyor. Atalarınen azından islamın bazı temele/imani konularda yanılmış olabilecekleri düşünülmediğinden sorgulama gereği duyulmuyor. Ve böylece, kıldığı namazın Allah'ın bildirdiği tarzda bir namaz mı? şefaat edeceğine inandığı peygamberin geçekten şefaat dağıtan bir elçi mi olduğu, aldığı abdest, tuttuğu oruç, bekleyip güvendiği şefaat,.....vs Allah'ın Kitap'da belirttiği gibi midir? Değilse şirk var mıdır? yok mudur? tüm bunların bilincinde değildir. Bu haldeki bir müslümanın mürşidi doğal olarak Kur'an değildir. Kur'anın mürşitliği yerine; kendi hesabı/akıbeti meçhul imanı/niyeti/ilmi meçhul birinin mürşitliğini benimser. O halde elbette o müslüman İslam olmakla birlikte zamanda şirk içindesindir de! Çünkü müşrik olmanın en temel kuralı önce yeri-göğü yaratan Allah'ı bilmek, sonrada Allah'a isimleri/kişileri eş tutmak veya insanların bir takım sözlerini Allah'ın sözlerine tercih etmektir.

39/38- Andolsun ki onlara(müşriklere): "O gökleri ve yeri kim yarattı?" diye soracak olsan: Elbette "Allah!" diyeceklerdir. O halde gördünüz ya Allah'tan başka çağırdıklarınızı! Eğer Allah bana bir zarar vermek isterse, onlar O'nun zararını giderebilirler mi? Yahut bana bir rahmet dilerse, onlar O'nun rahmetini tutabilirler mi? De ki: "Allah, bana yeter." Tevekkül edenler, hep O'na dayanırlar.

29/61- Andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir?" diye sorsan "Allah" derler. O halde nasıl (haktan) çevrilip döndürülüyorlar?

39/3- İyi bil ki, halis din ancak Allah'ındır. O'ndan başka birtakım veliler tutanlar da şöyle demektedirler: "Biz onlara sadece bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz." Şüphe yok ki; Allah, onların aralarında ihtilaf edip durdukları şeyde hükmünü verecektir. Herhalde yalancı ve nankör olan kimseyi Allah hidayet etmez.

Özetle Hanif Olmak: Din adına yapılmış tüm söz ve davranışları Kur'anın hakemliğine sunmak onun süzgecinden/onayında geçirmek ve SADECE O'na boyun eğmektir. Çünkü bir Hanif Muslim yarın mahşerde neden sorumlu tutulacağını çok iyi bilir:

43/44 Dogrusu o Kur'an, senin için de, kavmin için de bir ögüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz.

33/67 Ve dediler ki: «Rabbimiz, gerçekten biz, efendilerimize/sâdatlarımıza ve büyüklerimize tabi olduk, böylece onlar bizi yoldan saptırmış oldular.»

Bu yüzden Rabb'imiz de diyor ki: Hanif Olarak Yüzünüzü Din'e çevirin. Yani TAMAMEN ŞİRKTEN AYRIŞTIRILMIŞ OLARAK. İşte kırılma/ayrılma noktası...... Hanif Mü'minin SORGUSUZ iman edenden farkı ve ayrıldığı kısım.

Hatalar, yanlışlar ve kusurlar bize, doğrular sadece YÜCE ALLAH’A aittir.

Alıntı: http://www.kuranyolunda.com/Sayfa_Mo...dir=sayfa&id=3

Konu EVVAB_İNSAN tarafından (29. October 2008 Saat 08:59 PM ) değiştirilmiştir.
EVVAB_İNSAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
EVVAB_İNSAN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
HanifTürk (3. April 2017), Miralay (7. September 2011)