Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30. July 2013, 11:38 AM   #25
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam Bart kardeşim.
Ben de dahil herkesi eleştirmekte özgürsün ama senden ricam ağır dille kırıcı cevaplar yazmaman.
Sonuçta merdem kardeşimiz de Kur'an üzerine birşeyler öğrenmek, öğrenirken de birşeyler paylaşabilmek amacıyla aramızda olan bir kardeşimiz.
Ortak noktamız mü'min ve de özellikle hanif olmamız.
Olabilir yazdıklarına katılmayabilirsin. Ben merdem'in yazısına peşin teşekkürümü bastım. Yazdıklarına katıldığımdan dolayı değil;fikrini özgürce beyan ettiği için.

Tam senin yazına da teşekkürü verecektim (özellikle o güzel şiir için); son yazdıklarından dolayı mü'min bir kardeşim adına kırıldım desem yalan olmaz.
Bu sadece merdem için değil; sana bile aynı şekilde hitap etseler ona da kırılırım.

Allah'a emanet ol kardeşim.

merdem kardeşim; sonraki yazdıklarını biraz geç farkettim. Aynı ricayı sizin için de yapıyorum.
Lütfen birbirimizi kırıcı söz ve ithamlarda bulunmayalım.
Fikirlerimizi özgürce ama bizlere yakışan seviyede yapalım.

Siz de Allah'a emanet olunuz.
Sevgili Miralay Ağabeyim,

Sizde gayet iyi bilirsiniz ki, "konuları can evinden vurmakta üstüme yoktur."
Yani kelimelerimi dikkatli, bilinçli ve özellikle seçerim.

Bu nedenle "şahsınıza münhasır" cevap verme ihtiyacı hissettim.

Ağır ve Kırıcı olduğumu "İMA ETTİĞİNİZİ" sandığım kelimeler.

Alıntı:
Tiksinmek: Bir şey, bir kimse, bir düşünce vb.ni kötü, iğrenç veya aşağılık bularak ondan uzak durma duygusuna kapılmak, nefret etmek, ikrah etmek, istikrah etmek.
Alıntı:
Müptezel: Saygınlığını yitirmiş, çokluğundan dolayı değerini yitiren, değersiz gibi anlamlara gelmektedir.
Alıntı:
Ajan: Bir kimsenin, bir ortaklığın veya bir devletin bazı işlerini gören kimse, iş görevlisi, temsilci.
Alıntı:
Sıfat (Önad) : İsimleri niteleyen ya da belirten sözcüklerdir. Sıfat ya da önad; isimlerin ya da diğer sıfatların önüne gelerek onları miktar, sıra, konum, renk, biçim, insanda bıraktığı duygu vb. gibi çeşitli yönlerden tanımlayan, tarif eden sözcük türü.

Sıfatlar ancak varlıklarla ortaya çıkar. Bu nedenle tek başlarına kullanılamaz. Sıfat olarak kullanılan çoğu sözcük bazen bir kavramın karşılığıdır. Örneğin “mavi”, bir renk ismidir, “iki”, bir sayı ismidir. Ancak bu sözcükler isimlerin özelliklerini bildirecek duruma gelirse sıfat olur. Yani; “Mavi gözlerine bayıldım.” cümlesinde “mavi” göz isminin rengini bildirdiğinden sıfattır. Ya da “iki” sözü; “İki kalemi vardı.” cümlesinde kalemlerin sayısını bildirdiğinden sıfat olmuştur.

Ancak sıfatın mutlaka isimden önce gelmesi gerekmez. Bazen bir ismin niteliğini bildirmesine rağmen isimden önce gelmediği de olur.
Alıntı:
Basit: Yapılması veya anlaşılması kolay olan, karışık olmayan, bayağı
Alıntı:
Zavallı: Acınacak kadar kötü durumda bulunan, mutsuz
Alıntı:
Uşak: Burada kelimeyi yanlış kullanmışım erkeklere deniyordu bu tanımlama, bayanlar için "Hizmetçi: Birinin işini görme veya birine yarayan bir işi yapma." olmalıydı.
Ayrıca sizin bahsettiğiniz itham etmek konusunda;

Alıntı:
İTHAM ETMEK

Bir hukuk metninde kullanırsanız, hukukun suç saydığı bir edimden sözediyorsunuz demektir. "x" kişiyi hırsızlıkla itham etmek. gibi..

Günlük hayatta ise, kullanım sınırları çok daha rahat ve geniştir. Ben, kendimce yanlış saydığım her şey ile itham edebilirim kişileri.
"Seni, benim yazdıklarımı beğenmemeyi ima etmekle itham ediyorum." Cümlesindeki gibi.

Ve bu iki itham arasında, tdk ve sözlük anlamı açısından fark yoktur. Ancak, ifade ve kastetme ve hatta vurgu açısından farklar görülebilir.

Hukukçuların, bu kelimenin günlük hayatta kendilerine karşı kullanılmasından ekstra bir rahatsızlık duymaları bundan dolayı daha muhtemeldir.

Ama "sen beni şununla itham ettin" cümlesi o kadar da rahatsız olunacak bir cümle değildir günlük hayat içerisinde.
Yane yarası olan gocunsun...

Tüm bunlara rağmen sorduğum ve cevap beklediğim sorular...

Alıntı:
Sen hangi sıfatla insanların maddi manevi mirasına sahip çıkıp çıkmama ölçüsünü belirleyebiliyorsun.
Sen hangi sıfatla insanları dinden dönmekle itham ediyorsun.
Sen hangi sıfatla insanlara görüşlerinden dolayı hain diyebiliyorsun.
Gördüğünüz gibi söylediğim sözlerin hiç birisini, (aynen benim açıklamalarını yazdığım şekili ile) söz konusu kişi de, ağır ve kırıcı sözler olarak algılamamış...

Yazdığım onca cümle içinde, yorum yapılan ve cevap yazılan tek kısım...

Alıntı:
Mamanı da paranı da onlar veriyor.
Git onların uşaklığını yap.

Aramizdaki fark: Ben kimsenin usakligini yapmiyorum, anladiysan. Sen demek birilerinin usakligini yapiyorsun ki, bana da kimlere usaklik yapmam gerektigini öneriyorsun.
Zülfikare dokundu herhalde ondandır...

Selam ve muhabbet ile

Konu bartsimpson tarafından (30. July 2013 Saat 01:49 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. July 2013)