Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3. January 2011, 02:18 PM   #1
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of
Standart ALLAH dan başkası gaybı bilebilirmi?

Rahman ve Rahim olan ALLAH ın ismiyle
KURAN-I KERİM bir ayeti alınıp diğerleri bırakılarak bir yorum çıkarmak.Diğer ayetlerin hikmetini anlamadan hareket etmektirki bu yorum kesinlikle eksikdir.
Mesela
En’âm 50
De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben, sadece bana vahyolunana uyarım. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?

Bu ayeti kerimede ALLAH Rasulu s.a.v gaybı bilmediğini belirtiyor.
Sadece bu ayeti alıp ALLAH Rasulunun s.a.v bizim gibi insanlardan başka bir şey bilmediğini anlamak gerekli halbuki diğer ayeti kerimelerde.

Âl-i İmrân 44
(Resulüm!) Bunlar, bizim sana vahiy yoluyla bildirmekte olduğumuz gayb haberlerindendir. İçlerinden hangisi Meryem'i himayesine alacak diye kur'a çekmek üzere kalemlerini atarlarken sen onların yanında değildin; onlar (bu yüzden) çekişirken de yanlarında değildin.

Yahut
Âl-i İmrân 179
Allah, müminleri (şu) bulunduğunuz durumda bırakacak değildir; sonunda murdarı temizden ayıracaktır. Bununla beraber Allah, size gaybı da bildirecek değildir. Fakat Allah, elçilerinden dilediğini ayırdeder. O halde Allah'a ve peygamberlerine iman edin. Eğer iman eder, takva sahibi olursanız sizin için de çok büyük bir ecir vardır.

gibi diğer ayetlere göre ALLAHU TEALA c.c Rasulune s.a.v başka şeylerde bildirmiştir.
Şu halde farklı manalar taşıyan bu ayeti kerimelerin izahında ALLAHU TEALA
c.c Gaybın sahibidir gayb onun katındadır o bildirmeden hiç kimsenin bunu bilmesi mümkün değildir denebilir.Bununla birlikte özellikle Rasulullah s.a.v Efendimize bazı şeyler bildirmiş.
Fakat buna Rağmen Rasulullah s.a.v efendimiz dahi her şeyi bilmez her şeyi bilen ancak ALLAHU TEALA dır.c.c

Gaybla ilgili bir çok ayeti kerime vardır Gaybın Anahtarı ALLAH katındadır v.s gibi.
Uzamaması için sadece bir kaç ayeti kerime vererek basitce açıklamaya çalıştım.
Muhakkak ki bu meselenin derinlemesine müzakere edilmesi gerekmektedir.

saygılarımla
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla