Tekil Mesaj gösterimi
Alt 5. November 2012, 05:08 AM   #1
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of
Standart Cinnet Anı Nedir? O Ruh Hali Nasıl Gelişiyor?

İstanbul'daki tüyleri ürperten olay, bu soruyu da beraberinde getirdi.
İstanbul'da cinnetle gelen aile faciası tüm Türkiye'de yürekleri dağladı. Bir baba, eşine ve evlatlarına yani en çok sevdiklerine kurşun yağdırdı. Hayatta kalanlar tanıklık yapabilecek durumda değil. Olay sırlarla dolu...
Peki bireyi bu ruh haline sürükleyebilecek gerçekler neler olabilir? Cinnet anı nedir? Bir insan sevdiklerini öldürecek noktaya nasıl gelir? Tüyleri ürperten olay, bu soruları da beraberinde getirdi.
“Ardından İçki ya da Paranoya Çıkabiliyor”
Bu konudaki soruları cevaplayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Bunların arkasında önemli bir kısmında ya içkinin etkisi ya da paranoya gibi bir tablo ortaya çıkıyor. Sonuçta kişi yaşam sebebinin ortadan kalktığı gibi bir duyguya kapıldığında kendisi ve sevdiklerinin hep beraber yok olması gerektiğine kanaat getiriyor" dedi.
“Muhakeme Bozukluğuna Toplumsal Baskı da Yol Açabiliyor”
Tarhan'a göre, cinnet anında yaşanan muhakeme bozukluğuna, toplumsal baskı yol açabiliyor.
“Aldatma Kıskançlık Gibi İhtimaller Olabilir”
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:
"Geçmişinde psikiyatrik hastalığı var mı yok mu? İlaçlı tedavi var mı, yok mu? Bunu araştırmak lazım. Psikiyatrik tedavi olmadan böyle bir şeyle karşılaşıldığında bir aldatma kıskançlık gibi bazı töre baskısıyla ilgili ciddi bir korku ve panik yaşamış olma ihtimali var. ‘Kimsenin yüzüne bakamayacağım, sokağa çıkamayacağım’ gibi bir algı oluştuğunda kişi kendiyle birlikte sevdiklerinin de ölmesine ilişkin bir gerekçe geliştiriyor."
“Cinnet Genellikle Önceden Uyarı Veriyor”
Aile içi cinnetin genellikle önceden uyarı verdiğine dikkat çeken Profesör Tarhan, bunların yakın çevre tarafından anlaşılabileceğini ifade ediyor.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Sık sık tartışmaların olması, kavgaların olması çocukların okul başarısının düşmesi varsa bir ailede, bunlar belli bir noktada aile içerisinde sorun çözülememiş olduğunun göstergesidir" şeklinde konuştu.

İslamgündem.com..
konu devam edecek inşALLAH
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (5. November 2012), hiiic (5. November 2012)