Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. June 2012, 04:57 PM   #5
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Merhaba sayin Galip Yetkin. Özetlemeye calisayim.

Ayetteki feclidû ve celde kelimeleri önemli. Görüldügü üzere bunlarin ikisi de cild kelimesinin türevi. O halde infaz cild (1) ile SINIRLI olmak zorunda.

FIKIH alimleri o yüzden ne diyeceklerini sasirmis durumda. Örnegin Hayrettin Karaman'a göre infaz araci önemsizdir; celdeleme dis temizlemekte kullanilan misvak gibi bir sey (2) ile dahi yapilabilir.

Su ciddiyetsizlige bakar misiniz. Zina yapan kadina ve erkege ceza olarak dis fircasi ile fiskeler vurulmaliymis. Oysa ayette Allah'in bir de uyarisi var:

Ilahî cezada o ikisine aciyacaginiz tutmasin -lâ te’huzkum bi himâ ra’fetun fî dînillâh.

Sizin bir zina suclusunu ceza olarak dis fircasi ile fiskelemeniz esnasinda aciyacaginiz tutsa ne olur tutmasa ne olur? Suclu her halde göbegini hoplata hoplata güler.

Zina ciddi bir suc; ona verilen cezanin da ciddi olmasi gerekir. Sucluyu böyle dis fircasiyla fiskeleyip güldürmek degil.

Benim gördügüm,
cezanin dogal olmasi gerekiyor.

DOGAL CEZA, suc islemekle verilen zararin giderilmesi demek.

Zina, toplumun güven duygusunu yok eder. Yani bir adam, topluma "Ben zina etmem; bana güvenin; bana saygi gösterin!" demis ama zina etmistir. Saygiyi hak etmeyen biridir.

O halde ona verilen cezanin
onu itibarsiz hale getirmesi gerekir.

Ayette Allah
bunun nasil saglanacagini
acikliyor:

Bir grup inanir o ikisinin infazini izlesin -vel yeşhed azâbehumâ tâifetun minel mu’minîn.

Sucluyu halkin gözünün önünde yüz kere celdelemek islev olarak televizyon kamerasini onun üzerine cevirmek ne ise odur. Yani celdelemek ceza degildir.

Co kisa oldu ama simdilik elimden gelen bu.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

(1)Mevdudi (Tefhimu'l Kur'an): Celd deri anlamindaki cild kelimesinden türemistir. O yüzden tüm dilciler ve yorumcular kamcilamanin etkisinin deriyle SINIRLI kalip alttaki ete gecmeyecek sekilde olmasi gerektigi anlamini cikarmislardir.

(2)Yeni Safak, 1 Nisan 2007.

Konu Hasan Akçay tarafından (15. June 2012 Saat 05:10 PM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (15. June 2012)