Tekil Mesaj gösterimi
Alt 1. January 2011, 08:11 PM   #8
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleykum! Değerli Ebu Maruf Kardeşim!

Aleykemus-Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu Dost 1 kardeşim

Allah razı olsun. Din adına yazılanlardan yararlanmak ile yazılanları dinleştirmek farklı şeylerdir ki yazıda buna dikkat çekilmiştir.

İnsanlar, inançlarıyla ilgili olduğunu düşündükleri her türlü çalışmaları okurlar incelerler ve inançlarının ana kaynağı olan "Kitaptakilerle" uyuşup uyuşmadıklarına bakarak bir sonuca ulaşırlar.

Sorun bunun yapılıp yapılmamasında değil okunanların okuyanlarınca "din olarak algılanıp algılanmamasında" hatta daha da ileri giderek kendisinin okuduklarına karşı çıkan yazıları savunanları "dinsizlikle" ve "sapkınlıkla" nitelendirilmesindedir.

Kendisini "LA İLAHE İLLAALAH MUHAMMEDİN RESULULLAH" diyerek "MÜSLÜMAN" olarak niteleyen kişi için "DİN ALLAH'INDIR" ALLAH RESULU'NUN ALLAH'TAN ALDIĞI VAHİYLERİN TEBLİĞİNDEN OLUŞANLARDIR Kİ,BU DA KUR'AN'DA OLANLARDIR.
Sadece yukarıdaki yazınıza nisbet benim kanaatimce ALLAH RAsulune Kurandan başka şeylerde vahy edilmiştir.Zira misal olarak isra süresinde biz ona ayetlerimizden bir kısmı gösterdik yada bir çok ayette Ona Kuran ve hikmeti öğrettik gibi ifadeler vardır.
ALLAH Rasulune s.a.v isnad edilen bir rivayettede bana KURAN ve misli verildi diye buyrulmuştur.Bunların örnekleri çokda aklıma şu an bunlar geldiği için belirttim.Ayrıca bu konu tek başına ele alınması gereken ve uzun uzadıya değerlendirilmesi gereken bir konu.Bütün bu ayetleri ve hadis rivayetlerini karşılaştırınca bende o şekilde bir kanaat oluştu
.

Allah'ın Resulu tebliğ ettikleri ile ilgili soru soranlara elbette cevap verecektir ve vermiştir de. Yine Allah'ın ayetlerini okuyup anlamaya ve yaşamaya çalışanlar kendilerine sorulan sorulara cevap verecektir ve vermiştir de...

Allah'ın Resulu ile aramızda yaklaşık 1400 yıl gibi bir zaman vardır. Allah Resulunun ağzından çıkan sözlerin tartışmasız geleni sadece KUR'AN'dır. Bunun dışında Allah Resulu'ne izafe edilen sözlerin KUR'AN gibi kesinliği sözkonusu değildir bunun için de KUR'AN'ın denetiminden geçirilmeden değerlendirilmesi yanlıştır.

Yine adına izafe edilerek oluşturulmuş mezhepler vardır . Bunların söylemlerinin de "din olarak algılanması" yanlıştır ki birine göre doğru olan diğerine göre yanlıştır.

Allah'ın dinine inananlar için tek ölçüt olmalıdır o da "sayısız mehhep görüşleri" değil KUR'AN'dır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Sevgili dost kardeşim söylemlerimizin aynı olduğunu düşünüyorum.
Zaten bende Kuran ayetleri dışındaki rivayetlerin kabulunun tartışmasız mutlak olduğunu falan belirtmedim.Belki sadece mütevatir hadisler hariçtir.
Zira onlar kesinlikle ALLAH RASULUNUN s.a.v sözleridir diye kabul edilir.
Onunda aynı KURAN-I KERİM gibi mütevatir yolla gelmiş olmasıyla kabulu şarttır.
Malumunuzdur ki bu gün Asım kıraatiyle harekelenmiş olan KURAN da mütevatir yolla gelmiştir.Aksini düşünmek bu kez insanların aklında KURAN hakkında çelişki oluşturacaktır.Zira hiç birimiz ALLAH Rasulunun s.a.v ağzından ayetler dökülürken yanında değildik.
Onun dışındakilere herkes kendi kalbinden diyebilirki ben şu rivayeti ALLAH RASULU s.a.v nun söylediğine inanmıyorum diyebilir.Bu ALLAH Rasulunun s.a.v sözünü kabul etmemezlik yapmıyorki.Ona isnad edildiğine ve bununda Onun s.a.v söylemediğine inanıyor.
Yoksa bunun dışında bir görüş farklılığı olduğunu sanmıyoruz.
Bu konudada yazdıklarınızdan anladığımda sizde aynı görüştesiniz.
Fakat çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Müctehid imamların yada evliyaullahın fetva ve görüşleri dinin aslı gibi kabul ediliyor.Bu doğru bir akaid değildir.
Bekli isabet etmişlerdir belkide etmemişlerdir.
Bunun böyle bilinmesi çok önemli

selametle

Konu ebu Maruf tarafından (1. January 2011 Saat 08:24 PM ) değiştirilmiştir.
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla