Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. November 2012, 01:32 PM   #13
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hiiic Kardesim,

Duruma bakilirsa essege binmeleri bile haram :-)

Risaleforum dan birisi de su fetvayi veriyor: /ne yazdigini tabiiki ben anlamiyorum/

Bu da saudi fetvasi:

ولا تركبوا ذوات الفروج للسّروج فتهيجوهن للفجور
وتركب ذوات الفروج السّروج
bu iki hadise dayanılıyor."Kadınları (füruc sahiblerini) süruca (eğerlere) bindirmeyin ki Onları fücura sevketmiş olursunuz.Kadınlar (ahirzamanda) eğerlere binecekler."
Burada hayvan eğer sahibidir. O kastedilmiyor. Araba kastediliyor.Çünkü Arabanın kendisi eğer hükmündedir./esasinda kendi fetvasi/

Vahhabilerin lideri İbni Baz şöyle dedi:” Kadının araba sürmesi caiz değildir.”

(Fetavi-l Mer’a) adlı kitap. Sayfa /192. Daru-l Vatan-Riyad
Buradakiler için söylenenler doğrudur. Bunlar, kadınların olumsuz yönde ayrıştırılmasına, horlanmasına, eziyet edilmesine, kısıtlanmasına yönelik yanlış şeylerdir.

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hani söylemesi caiz gelirse, cahiliyye devrindeki kizlarin daha cocukken gömülme sebebini daha iyi anliyabiliyorum, babalari ileride kizlarinin ne sartlar altinda yasamak zorunda olduklarini bildiklerinden dolayi.....eziyeti azaltmak icin *aglamamak elde degil*
Yukarıda bulunan yanlışlar sebep gösterilerek, aşağıdaki çok daha önemli yanlışı hafifletebileceğinizi, yanlış algılamalara sebep olabileceğinizi de düşünmelisiniz.

Şimdi, ironi yaptım, anlamamışsın diyerek, savunma yapılmasın.

Din ciddi iştir, Dini konular şakaya, hafife almaya, ironi yapmaya gelmez. Yanlış ve doğrular en keskin biçimiyle öne çıkarılmalıdır.

"...diri diri toprağa gömülen kız çocuğuna sorulduğu zaman..."

evet, bu zaman geldiğinde, onu gömenler (babası yada değil), "gelecekte horlanacaktı, kısıtlanacaktı, aşağılanacaktı... O nedenle gömüldü" deyince kurtulacağına inanıyorsanız, arasında ilişki kurmanız yanlış olmaz.

Ancak, böyle diyerek kurtulamayacağını anlarsanız, o zaman da "diri diri toprağa gömülmeyi" hafife aldığınızı, onun vahametini kavrayamadığınızı görün...

Din paylaşılırken, aktarımlar, görüşler ciddi biçimde sunulmalıdır. Yanlış anlamalara sebep olmamak için bu en önemli anlatım kuralıdır.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla