Tekil Mesaj gösterimi
Alt 3. January 2011, 10:15 AM   #8
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Kıyamet gününde en ağır azabı görecek olan, Allah Teâlâ’nın ilminden kendisi faydalandırmadığı âlimlerdir.” buyurmaktadır. (Taberani)

Hazreti Ömer radıyallahu anh: “Bu ümmet hakkında en çok korktuğum, ilim sahibi olan münafıktır.” buyurdu. “Bilgili münafık nasıl olur?” sorusuna: “Lisanıyla âlim, kalp ve ameliyle cahil olmakta” diye cevap vermiştir. Fudayl bin iyaz, ben üç kişiye acırım diyor: 1-Bir kavmin ulusu iken küçük düşene 2-Zengin iken fakir olana 3-Dünyanın elinde oyuncak olan âlime. Hasan Basrî: “Ulemanın cezası kalplerinin ölmesidir. Kalplerinin ölmesi ise ahiret ameliyle dünyalık istemeleridir.” demektedir. Şair de ne güzel der: “Ey yemeğin tuzu demek olan memleket âlimleri! Her şeyi bozulmaktan tuz korur, tuz bozulduğu zaman onu hangi şey düzeltebilir?” “Hidayeti verip sapıklığı alana şaşarım bundan daha şaşılacak dinini verip dünyayı alandır. Bunlardan daha şaşılacak şey, başkasının dünyalığı için kendi dinini satandır.” Şakik, Hatem’e sordu: -Kaç senedir benim yanımdasın? -Otuz üç senedir. -Bu müddet zarfında benden ne öğrendin. - Sekiz mesele öğrendim. -İnna lillahi ve inna ileyhi raciun! Ömrüm seninle geçtiği halde benden ancak sekiz mesele mi öğrenebildin? -Evet hocam, ben yalan konuşmayı sevmem, ancak sekiz şey öğrenebildim. -Bu öğrendiğin sekiz şey nedir? Söyle dinleyelim: Hatem şöyle saydı: 1- Baktım ki herkesin ayrı ayrı dostu var. Fakat bütün dostlar, mezar başından geri döndüğü için ben, hiçbirine güvenmedim. Ancak mezarımda da bana arkadaş olacak iyi amelleri kendime dost seçtim. 2- “Rabbinin makamından korkup, nefsini kötü arzulardan uzaklaştıranın varacağı yer cennettir.” (Naziat 40, 41) ayet-i kerimesini düşündüm, nefsimin behimî arzularını yenmeye çalıştım ve bu suretle Allah Teâlâ’ya itaate devam ettim. 3- Baktım ki, herkes elindeki kıymetli sermayesini koruyor, kasalarda saklıyor. Ben, Allah Teâlâ’nın: “Sizin yanınızdaki (dünya malı) tükenir. Allahın katındaki ise bakidir.” (Nahl 96) ayet-i celilesini düşündüm. Kaybolmaması için Allah’a emanet ettim. Onun rızası uğrunda harcadım. 4-Baktım ki insanların her biri mal, haseb neseb şeref peşindedir. Anladım ki bunlar bir şey değil. Allah Teâlâ’nın “Allah yanında en değerli olanın, ondan en çok korkanındır.” (Hucurat 13) ayet-i celilesine baktım da, Allah katında kerim olmak için malı mansıbı değil takvayı seçtim. 5-Baktım ki insanlar mütemadiyen bir birine saldırıyor, yekdiğerini telin edip duruyor. Sebebini, haset denilen çekememezlikte buldum; sonra, “Dünya hayatında onların geçimlerini aralarında biz paylaştırdık” (Zuhruf 32) ayet-i celilesini düşündüm. Ben de Allah’ın taksimine razı oldum, haset hastalığını attım ve kimseye düşmanlık etmedim. 6- İnsanların birbirini düşman olup birbirini öldürdüklerini gördüm. Allah Teâlâ’nın “Şeytan, sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman sayın.” (Fatır 6) ayet-i celilesine uyarak yalnız şeytanı düşman bilip ondan başka kimseye düşmanlıkta bulunmadım. 7- Bir takım insanlar bir lokma ekmek için helal haram demeden her türlü zillete katlanıyorlar. Allah Teâlâ’nın:

“Yeryüzünde her canlının rızkı, yalnız Allah’ın üzerindedir.” (Hud 6) ayet-i kerimesini düşündüm. Benim de bu canlı varlıklardan biri olmam hasebiyle rızkıma Allah Teâlâ’nın kefil olduğunu anladım; isteklerime bakmadan Allah Teâlâ’nın bende olan hakkı ile meşgul oldum. 8- Baktım ki insanlardan bir kısmı servetine, ticaretine; bir kısmı sıhhatine olmak üzere, kendileri gibi bir yaratığa tevekkül ve ona bel bağlamaktadır. Allah Teâlâ’nın:

“Kim Allah’a tevekkül ederse O, ona yeter.” (Talak 3) ayet-i celilesini düşündüm, ben de ancak Hz. Allah’a tevekkül ettim ve O’na bağlandım. O da bana yeter. İşte senden öğrendiklerim bunlardır, dedi. Bunun üzerine Şakik: - Hatem Allah seni muvaffak etsin! Şu sekiz esasa riayet eden dört kitabın hükmüyle amel etmiş olur, dedi.