Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. November 2009, 12:09 AM   #26
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Selam,

Öncelikle belirteyim ki, ben namaz yoktur diyenlerden değilim.
Salat da vardır namaz da diyenlerdenim.

Ali Rıza Abimizin önceki sayfadaki açıklamalarında paylaştığı, hayat namazı ,Kurandaki salattır, bu sebeple ben hayat namazı tabiri yerine salat kelimesini kullanıyorum. Namaz ise farsça olup Kuranda geçmeyen bir kelime, ben ise namaz dediğimde Rabbimize yönelip yakarmayı, Onu överek kıyam-rüku-secde ile madden ve manen alçalarak niyazda bulunmayı kasdediyorum. Yani, meallerde geçen namazlar salattır(hayat namazı anlamında.) Namaz ise Rabbimize alçalarak yakarmaktır,niyazdır.

Bahsi geçen abdest ayetinde de salattan bahsedildiği için, abdest salat için gereklidir diye düşünmekteyim. Salatı ikame için Allah resulünün çağırması (ezan)ile mescide gidecek olan kişilerin, bu toplantı için yapmaları gereken hazırlığın anlatıldığını düşünüyorum ayette. Daha geniş açıdan ele alırsak da, her birimiz her sabah salatı ikame ve salihat işlemek niyetiyle bu azimle yataktan kalkıyor isek ve az sonra da insanların arasına karışacak isek, aslında her sabah evden çıkmadan abdest almak ve temiz olmak isabetli olur de diyebiliriz. Kurandan görebildiğim budur. Ancak ben şahsen namazdan önce abdest alıyorum. Çünkü salat için ezan ile yapılan çağrıya uyup abdest alıp giden kişiler namaz da kıldıklarına göre, salatı ikamenin toplantısında namaz da var. Yani abdestin namazı da kapsama durumu söz konusu olabilir. Kaldı ki, suyun diriltici uyarıcı etkisi gözönüne alındığında, güne başlarken, gün içinde, yani hem salat hem de namazdayken suyla haşır neşir olmak güzeldir diye düşünüyorum.

Abdest ayetinde geçen ifadelerin hem vücuden (maddi) temizliği hem de mecazen manevi bir hazırlığı anlatıyor olabileceği düşüncesindeyim ama henüz bu konuda olgunlaşmış bir fikrim yok. Bir örnek ver derseniz, teyemmüm kasdetmek anlamına geliyor. Temiz toprakla teyemmüm dediğimiz şey de ''temiz toprağa kasdet, onun gibi ol'' anlamına gelebilir o zaman. Bu da salatı ikame için toplanan ve birazdan Kuran dinleyecek olan kişilerin bundan evvel zihinsel olarak yapmaları gereken bir hazırlık olsa gerek. Çünkü temiz toprağa ekilen tohum güzel yeşerir, ürün verir. Tuvaletten geldiğinizde ifadesindeki tuvaletin orjinalinde alçak toprak olduğunu okumuştum. Alçak toprak ise tohumun yeşermesi sağlam bitki bitmesi için sağlıklı değil. Bunun gibi bir okuyuşun abdst ayeti için mümkün olabileceğini düşünüyorum. Ancak bu konuda sizlerle paylaşabileceğim oturmuş düşüncelerim de yok. Bunlar sadece üzerinde düşündüğüm birkaç örnek.

Ali Rıza Abi ve Aşık kardeşin sorularına yanıt verecek namaz yoktur diyen biri buralarda olmadığından, soruyu üstüme aldım ve kendi düşünceme göre düşüncelerimi paylaşmak istedim. Biraz karışık bir yanıt oldu, esasen bu konuda bir yandan da düşündüğüm için çok berrak yazamadım sanıyorum.

Dikkatimi çeken ise, Kurana yönelen insanların Allah'ın izniyle ve yardımıyla Kurandaki salatın farkına vardıkları.

Bizler de Salatlarını zayi eden, hırsına ve şehvetine uyan toplulukların arından gelen bir topluluğuz. Kim ki Kurana yöneliyor, Allah ona salatı gösteriyor. Tanımlamalardaki farklılıklar vs. benim için önemli değil, Ali Rıza abinin hayat namazı derken kasdettiğini yaşamayı salatta daim olanlardan olmayı nasip etsin Rabbimiz.
Rabbimiz bilgimizi, şevkimizi, sabrımızı ve azmimizi artırsın.
Haydin salata, haydin felaha dostlar.

Selam ve sevgi ile.

Allah en doğrusunu bilendir.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 7 Kisi:
aşık74 (13. November 2009), dost1 (15. November 2009), hasanöktem (13. November 2009), kamer (13. November 2009), mavera (21. November 2009), Miralay (15. June 2010), snobyx (13. November 2009)