Tekil Mesaj gösterimi
Alt 1. January 2011, 05:30 AM   #55
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sizin tasarruftan anladığınız bu mu? Tasarruf derken bir insanın eli ile asayı atmasını mı anlıyorsunuz. Ben tasarruf diyince "özgür irade ve karar" olarak anlıyorum.

Dolayısıyla Kuran'da yazanlara göre Musa peygamberin bu olaylarda bir tasarrufu yoktur, Allah'ın emirlerini yerine getirmiştir.
Örneğin Allah yürü demiştir peşine binlerce insanı takıp su kenarına kadar yürümüştür.

Yürürken şunları düşünmemiştir:
"Allah emretti, su kenarına kadar yürüyeyim. Oradan sonra SİHİRLİ ASAMın gücü İLE veya İLMİM İLE denizi yararım karşıya geçiveririz."

Bu saçmalığa inanmak sizi geri dönülemeyecek bir yola sokar. Bu tasarrufun peygamberde olduğunu düşünürseniz tabi ki velilere de inanırsınız kerametlere de. Nerede saçmalık var inanırsınız. Birisi bir yöntem bulup suyun üstünde yürüse yani görmediğiniz bir şey yapsa "bir illüzyon" yapsa hemen Allahın kitabını bırakıp onu takip edersiniz. Allahın kitabını sizin yanlış anladığınızı ve asla anlayamayacağınızı söylerler ve size kendi kitaplarını kendi hükümlerini yuttururlar. Kuran'a bakarsanız peygamberlerin mucizeler üzerinde bir tasarrufu yoktur. Dolayısıyla kerameti olan insan da yoktur.
Hem tasarruf özgür irade diyorsun yukardaki gibi şimdide kalkıyorsun peygamberlerin özgür iradesi yoktur.Bu nasıl bir çelişki
Allah su kenarında emretmiştir "Asanı suya dokundur" diye. Yani her şey peygamberin bilgisi ve ilmi ve karar mekanizması dışında gerçekleşmektedir. Peygamberin bu işteki tek kararı Allahın emirlerini uygulamak yönündedir hepsi bu.
Arkadaşım bu gün elimizdeki cep telefonunu yüz yıllar önce insanlar görse onlara göre bu keramet olurdu.ALLAHın ilminin bir kısmına sahip olan insan ile ilminin daha fazlasına vakıf olan insan bir olurmu.Ben bu cep telefonunu kullanabiliyormuyum.Buna tasarrufum varmı?ALLAH c.c bu tasarrufu bana vermiş.Senin o mantığınla bakarsak tasarrufu yok.Cep telefonuyla etrafa yapacağım hakaretlerin suçlusu ALLAH dır haşa.Yada bilgisayarla yapacağım fitnelerin suçlusu ALLAH dır haşa.
O zaman sen benimle değil o halde ALLAH ile çekişiyorsun haşa.
Öyle ya sana göre benim tasarrufum yok.Yokdan var edende Rabbim olduğu halde şu anda yazılı olanları ALLAH yazmış oluyor haşa.O zaman bu nasıl bir çelişkidir ki HAkdan gelen şey ile çekişiyorsun.Yada Ona itiraz ediyorsun.

Ayrıca mucizeler ibret verici olaylardır yani mucizeler birilerine gösterilirler ve gösterilmesinin karşılığı olarak inanmaları beklenir. Yeterli mucizeye inanmayanlar helak edilirler. Keramet dediğiniz saçmalıklar ile bu mantık da uyuşmamaktadır. Keramet varsa da "amacı nedir" onu bir bulsanız da kendinize açıklasanız sorun çözülecek.

Sözün özü: "Bazı densizler" veya "densiz takipçileri" kendi süpermenliklerini ilan edebilmek ve meşrulaştırmak için önce peygamberleri süpermen gibi lanse etmişlerdir. Kuran'a hakim olan birisi peygamberlerin kendi mucizesi olmadığını, yani mucizelerde tasarrufları bulunmadığını bilirler. Böyle bir saçmalığı savunmak peygamberimizin şerefli İslam mücadelesini de aşağılamaktır. Peygamber neden hendek kazdıracağına "nasılsa geldiklerinde, bir dua ediveririm hepsini püskürtürüz. ne gerek vaaar, olmadı 41 yasin okuruz o şekilde atlatırız" diye düşünememiş? Tek akıllı siz misiniz?
Zamanında savaşan, işkencelere ve aşağılanmalara maruz kalan, canlarını ortaya koyan insanların mücadelelerini hafife almayınız.
ALLAH Rasulu dua ettide 3 bin melek gelmedimi bedirde.Peygamberlerin duaları makbuldur.KURAN-I KERİMİ hiç mi okumadın.Peygamberlerin o kadar duaları var.Nuh kavmi nuh a.s duasıyla helak olmadımı.Yada ALLAHU TEALA Musa a.s efendimizin duasıyla israil oğullarının üzerinden dağı kaldırmadımı.Bir de sen dua ette Rabbime bakalım Rabbim ne nasip edecek.Onların duasıyla bizimkiler aynı olurmu bu mantığada ters.Zira onlar ALLAH Tarafından seçilmiş kullar sen ben aciz kullarız.Senin benim gibi birisini ALLAH niye Rasulu seçsinki.

Kişinin Rabbisine yakınlığı boyutunda duasının kabulu vardır.
Nûh 26
Nuh: "Rabbim! dedi, yeryüzünde kafirlerden hiç kimseyi bırakma!"
Enbiyâ 76
Daha önce Nuh da dua etmiş, biz onun duasını kabul etmiştik. Böylece, kendisini ve (iman eden) yakınlarını büyük sıkıntıdan kurtarmıştık.
Sâffât 75
Andolsun, Nuh bize yalvarıp yakardı. Biz de duayı ne güzel kabul ederiz!

Allah hepimizi doğru yoluna iletsin

selametle

Konu ebu Maruf tarafından (1. January 2011 Saat 07:08 AM ) değiştirilmiştir.
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla