Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12. April 2010, 07:03 PM   #10
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

İstemek mi yoksa verilene razı olmak mı?

-İnsan bazen hayrı istediği gibi şerride ister, zaten neyin şer olduğunu da bilmeyiz. Bir bakarsın kötü birşeyden hayır çıkar birde bakarsın ki istediğin iyi bir şey şer çıkmış. Bununla ilgili bir sahabe örneği bile vardı, zengin olmayı istemişde daha sonra mal mülk kazanınca zekat memurlarını kapıdan kovmuş v.s.

Allah zaten bizim isteyebileceğimizden fazlasını bize vermiş, ya tek gözümüz olsaydı, ya parmaklarımız olmasaydı, ya kulağımızın algılama sınırı yüksek yada düşük olsaydı yada diğerleri. Dünyaya bakınca aslında gerekli herşeyin hatta bilipte isteyemiyeceğimizden fazlasının yaratılmış olduğunu görüyoruz... Bunlardan yani ihtiyaçtan fazlası da ancak nefsi, heva ve heveslerin kapsamına giriyor. Örneklendirmeye gerek yok zaten.

Biz neyin iyi yada hayır olduğunu bilipte isteyebiliriz ki? Koskoca kainatı yaratan, beni yaratan mı benim neyden hoşlanacağımı bilir yada benim neden güleceğimi benim için neyin güzel, iyi olduğunu, yoksa ben mi daha iyi bilirimde isterim, hele ısrarlıca isterim. Ben ancak verilene teşekkür ederim ve dünyada ve ahirette iyilik, güzellik isterim, ayrıca sıkıntılı zamanlarda sıkıntımı gidermesini isterim.

Yoksa bir şey isterken, bir nesne adı anmak ne haddime. Heleki o şeyi vermiyorsa bunun hayır mı şermi olduğunun yorumunu yapmak, şu koskoca alemde bu küçücük beyinle benim ne haddime.
(Örn; Annemin hastalanmasını hiç istermiyim, ama hastalanınca onun değerini öyle bir anladım ki, iyileşince sevgim 2 kat arttı. Daha önce gösteremediğim sevgimi göstermeye başladım, bilsem daha önce isterdim )

İnşallah dünyada ve ahirette gülenlerden, iyilerden ve hoşnut olanlardan oluruz.

Sevgiler
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla