Tekil Mesaj gösterimi
Alt 4. November 2012, 08:47 PM   #25
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
arayan Nickli Üyeden Alıntı

Hicc bahsettiğin yaratıcının kötülüklerin olabildiği bir dünya yaratması , kötülüklerin sorumlusu ve sebebi olarak O'nu gösteriyorsa, insan'ı burada nereye koyacaksın ? İnsanın cezalandırılmasını nereye koyacaksın ?

Ben bir araziyi birine bağışladım,bu arazide güzel işler yap dedim.O kişi o arazi üstüne genelev inşa edince ben mi sorumluyum ? Sebep ben miyim ?
Okul da yapabilirdi.Hatta ben okul yapmasını öğütledim.

Oraya genelev yaparsa 1.sebep o kişidir.2.sebep ben olabilirim. Ama ikimizin sebep'liği aynı potada değerlendirilemez.Aktif sebep,pasif sebep.Ben o kişiyim uyarmışsam birde onun aktifliği artıyor,benimde pasifliğim artıyor.
Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
1- Kendinle Allahı kıyaslamışsın.

2- Allah bize arsa verip hadi buyrun dilediğinizi yapın mı dedi???
Bu kadar basit mi görüyorsun bu hayatı? yani arsa verdi ve hadi gidin dedi öyle mi? arsada ne yaparsanız yapın...

3- O kerhaneye gidenleri sen kendi istekleriyle mi gitti düştü zannediyorsun? kadınlar kendi isteğiyle mi fahişe damgasını yediklerini zannediyorsun. eğer böyle zannediyorsan, kusura bakma, müzakere için sen yazdıklarımı anlayacak olgunlukta değilsin.

4- İnsanlar suça yöneldiklerinde çoğu zaman o işi yapma mecburiyetinde kalmışlardır.

5- BÜYÜK KONUŞMAYIN yarın sizin başınıza ne geleceğini, neye mecbur kalacağınızı bilemezsiniz, bu gün burada atıp tuttuğunuz hurmalar ertesi gün sizi tırmalar.

aros. şu lafına gül gül öldüm

gerçekten komiklik olsun diye mi yazıyorsun ?
Arayan kardeşimizin yazısı üzerine yazmışsan da ben de kısaca ikinizin yazısını değerlendirmek isterim.

Şimdi senin iddilarını maddeler halinde "arayan" ın yazısında bulmaya ve cevaplamaya çalışıyorum.

1- Kendinle Allahı kıyaslamışsın.

İlgili yazıda böyle bir şey yok, sen nereden çıkardın, alıntılayabilirmisin?

2- Allah bize arsa verip hadi buyrun dilediğinizi yapın mı dedi???
Bu kadar basit mi görüyorsun bu hayatı? yani arsa verdi ve hadi gidin dedi öyle mi? arsada ne yaparsanız yapın...

Allah'ın dilediğinizi yapın dediğini iddia etmemişki!

a_ bu arazide güzel işler yap dedim.O kişi o arazi üstüne genelev inşa edince ben mi sorumluyum ? Sebep ben miyim ?

b_ Okul da yapabilirdi.Hatta ben okul yapmasını öğütledim.

Şimdi dikkatle bir kez daha bakalım. Yazıda;

a_ "arazide güzel işler yap" denildiği var.
b_ "hatta okul yapmasını öğütledim" var.

şimdi yazıları anlamada nasıl bir sıkıntı içinde olduğunu görebiliyormusun? Daha önce de söylediğim gibi sen biraz ara ver, kendini dinle, dinlen, sonra devam et diyebilirim.

3- O kerhaneye gidenleri sen kendi istekleriyle mi gitti düştü zannediyorsun? kadınlar kendi isteğiyle mi fahişe damgasını yediklerini zannediyorsun. eğer böyle zannediyorsan, kusura bakma, müzakere için sen yazdıklarımı anlayacak olgunlukta değilsin.

Sen yazılanları gerçekten anlayamıyorsun dostum...

Arayan kardeşimiz, kerhane yapanları örneklemiş, sen ise kerhaneye düşenleri anlamışsın, yada bilerek çarpıtıp, haklı çıkmaya çalışıyorsun.

O kişi o arazi üstüne genelev inşa edince ben mi sorumluyum ? Sebep ben miyim ? demiş.

Burada geneleve düşenin değilde, onları düşürmeye çalışanların, onlardan faydalananların inşa eylemlerine değindiğini şimdi anlayabiliyormusun?

4- İnsanlar suça yöneldiklerinde çoğu zaman o işi yapma mecburiyetinde kalmışlardır.

Mecburiyet karşısında suça yönelinmesi çok olsa da az sayıda isteyerk suç işleyenlerinde olduğunu kabul etmiş oluyorsunuz.

Halbuki, islamda aksine mecburiyetler yükümlülükleri kaldırır. Çünkü, rabbimiz kimseye gücünün yetmediğini yüklemiyor. Bu nedenle konu geneleve düşmemeye güç yetiremeyenleri değil, onları oraya düşürenleri, onları oraya mecbur edenleri kapsıyor.

5- BÜYÜK KONUŞMAYIN yarın sizin başınıza ne geleceğini, neye mecbur kalacağınızı bilemezsiniz, bu gün burada atıp tuttuğunuz hurmalar ertesi gün sizi tırmalar.

Kimse, büyük konuşmamış... Sen olayın taraflarını karıştırmışsın, yanlış algılamışsın. Yoksa, tabiki kimsenin az sonrası belirsizdir.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (4. November 2012 Saat 08:50 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla