Konu: Zekat
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21. December 2012, 09:24 PM   #2
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

yeniden selam sayın galipyetkin,

etaa/kök fiil gelmek,
إيتاء/iitaa/getirmek/bir şeyi bir amaç için getirmek...

neml/31
وَأْتُونِي مُسْلِمِينَ/ve tuunii muslimiine...

kehf/96
آتُونِي زُبَرَ الْحَدِيدِ/atuunii zuberel hadiidi...

daha öncede birkaç kez belirtmiştim,

bakara/254,261,262,264,267,274
...enfikuu mimmaa razakna kum.../ ...sizi rızıklandırdıklarımızdan infak edin...
meselulleziine yunfikuune emvaalehum.../ mallarını infak edenlerin durumu...
elleziine yunfikuune emvaalehum.../ mallarını infak eden....
...laa tubtıluu sadakaatikum...kellezii yunfiku maalehu riaaen naasi.../ sadakalarınızı boşa çıkarmayın..."mal"ını insanlara gösteriş için infak eden gibi...
...enfikuu min tayyibaati maa kesebtum ve mimmaa ahracnaa lekum minel ardı.../...kazandıklarınız ve size yerden çıkardıklarımızın güzellerinden, infak edin...
elleziine yunfikuune emvaalehum bil leyli ven nehaari sirran ve alaaniyeten.../ mallarını gece gündüz/her zaman, gizlice ve açıkça infak edenler...

ayetlerde infak eylemi var, maddi yardım olduğunu delillendiren ifadeler yanıbaşında duruyor, "rızıklandırıldıkları, malları, kazandıkları, yerden çıkarılanlar..."

zekat geçen ayetlerde bunlara benzer tek bir ifade bulabilen çıkarıp sunsun....

zekat arınmadır,

fussilet/7
elleziine laa yuu tuunez zekaate ve hum bil aahireti hum kaafiruune.../ onlar arınmayan/arınmış hale gelmeyen ve sonrakini inkar edenler....

nur/56
ve ekimuus salate ve atuz zekate ve atiiuur resuule.../ salat ı ikame et ve arınmış hale gel, haberciye itaat...

ahzab/33
ekımnes salaate ve atiinez zekaate ve atı nallaahe ve resuuleh.../ salatı ikame et ve arınmış hale gel, Allah a itaat ve habercisine...

ve ekimuus salate ve atuz zekate,
salat ı ikame edenler/Alemlerin Efendisinin sistemine/bildirdiğine eğip bükmeden uyanlar/uygulayanlar, bunun sonucunda, itaa ez zekaat/arınmış hale gelirler/eski kokuşmuş düzenden, kötü düşüncelerden, hertürlü olumsuzluktan, inkarcılıktan, rezilliklerden, kısaca tüm pisliklerden soyutlanırlar...

benim yorumum budur, doğrusunu Alemlerin efendisi bilir...

Konu Fers tarafından (21. December 2012 Saat 09:27 PM ) değiştirilmiştir.
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (22. December 2012)